Susijengin suurlupauksen yllätyssiirto Korisliigaan – ”Halusin seuraan, minne minut oikeasti haluttiin”

Korisliigan nousijajoukkue Ura Basket Kaarinasta on saanut riveihinsä kansainvälisen tason vahvistuksen, kun Susijengin nousevaan nuoreen kaartiin lukeutuva Visa-Basketin kasvatti Fiifi Aidoo, 22, liittyy joukkueeseen yksivuotisella sopimuksella. 189-senttinen Aidoo pelasi edelliset kaksi kautta Yhdysvaltain NCAA-liigaa Grand Canyonissa.
Aidoo on aiemmin pelannut Suomessa divari A:ta ja divari B:ta, mutta helsinkiläislähtöisen takamiehen ensiesiintyminen Korisliigassa tapahtuu Ura Basketin paidassa.
– Halusin seuraan, minne minut oikeasti haluttiin. Omalle pelipaikalleni oli vielä tilaa ja tiedän, että voin auttaa joukkuetta, kertoo Aidoo, joka sai tarjouksia myös Euroopasta ja muista Korisliiga-joukkueista.
– Joukkuehenki pitäisi olla ainakin kohdillaan. Varmasti vitsejä löytyy kyllä kova määrä. Todellakin odotan Korisliiga-debyyttiäni ja uskon, että yllätetään moni, Aidoo jatkaa Koripalloliiton tiedotteessa.
– Fiifi on fyysisesti poikkeuksellisen lahjakas koripalloilija, jonka erikoistaidot tuo meille mielenkiintoisia mahdollisuuksia. Me puolestamme haluamme tarjota hänelle sopivia haasteita ja auttaa häntä pääsemään lähemmäs henkilökohtaisia tavoitteitaan ja kehittymään pelaajana, Ura Basketin apuvalmentaja Juho Kailio kertoo.
– Uskon, että rosterimme ja pelitapamme on lähestulkoon täydellinen Fiifille, ja vielä tärkeämmin: Fiifi joukkueelle. Kunhan puolustuksen intensiteetti saadaan asetettua, tempo nostettua äärirajoille ja laatu uusiin ennätyksiin, pystymme varmasti aiheuttamaan harmaita hiuksia tämän kauden vastustajille, jatkaa Ura Basketin päävalmentaja Kristian Palotie.
Ura Basketilla on voimassa sopimukset kaudesta 2018-19 Fiifi Aidoon, Malik Dimen, Stephen Croonen, Mikael Sandbergin, Pyry Rainamaan, Eero Sahlbergin, Ville Hännisen, Joona Airennen, Aleksi Akpason ja Eldar Skamon kanssa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Tampereella korishuuma ällistyttää – Alexander Stubb kävi kiittelemässä
- Susijengin veto ei riittänyt Stubbin edessä – ”Ei ollut paras heittopäivä”
- Israel yllättää EM-koripallossa
- Katso: Törkeä temppu EM-kisoissa – koko vastustajajoukkue hermostui
- Susijengille ei pelkkä jatkopaikka riitä
- Susijengi kellisti Montenegron – matkaa jatkopeleihin
- Lauri Markkanen jahtaa 68 vuotta vanhaa ennätystä
- Susijengi pieksi Englannin – Lauri Markkaselta hurja näytös
- EM-koriksessa useampi yllätys
- Susijengi huolestutti vaikeuksillaan – näin pelaaja kommentoi
- Katso: Törkeä temppu EM-kisoissa – koko vastustajajoukkue hermostui
- EM-koriksessa useampi yllätys
- Susijengille ei pelkkä jatkopaikka riitä
- Susijengi huolestutti vaikeuksillaan – näin pelaaja kommentoi
- Israel yllättää EM-koripallossa
- Lauri Markkanen jahtaa 68 vuotta vanhaa ennätystä
- Ruotsi piinasi Susijengiä – Lauri Markkanen myönsi vaikeudet
- Susijengin veto ei riittänyt Stubbin edessä – ”Ei ollut paras heittopäivä”
- Susijengi kellisti Montenegron – matkaa jatkopeleihin
- Susijengi pieksi Englannin – Lauri Markkaselta hurja näytös