Susijengin harjoituksissa runsaasti nuorta voimaa – ”Paljon energiaa löytyy ja pikku mokiakin tapahtuu”
Kuva: Getty Images
MM-jatkokarsintoihin valmistautuva Susijengi aloitti joukkueharjoittelunsa viime viikolla Lohjan Kisakalliossa ja jatkaa nyt harjoitteluaan Helsingissä ja Espoossa.
Ammattilaisjoukkueistaan palaavat pelaajat tuovat omaa kokemustaan joukkueen käyttöön syyskuun taitteessa, kun taas ensimmäinen täysi harjoitusviikko on sujunut nuoruuden innolla.
18-vuotiaiden poikien A-divisioonan EM-kisoissa korisukat liekkiin sytyttänyt Ville Tahvanainen (17,8p/peli) sai päävalmentaja Henrik Dettmannilta kutsun Susijengiin heti nuorten kisojen päätteeksi. Korintekovoimainen Tahvanainen on huokunut ensimmäisissä maajoukkueharjoituksissaan itsevarmuutta.
– Siitä lähtien, kun aloitin koriksen, haaveenani on ollut päästä Susijengiin pelaamaan. Treenaan mahdollisimman kovaa päästäkseni joukkueeseen ja jos pääsen maaotteluissa kentälle, aion antaa kaikkeni, nostaa hypeä mahdollisimman paljon ja hakea hyvää fiilistä joukkueeseen, Tahvanainen kertoo Koripalloliiton sivuilla.
Kesäkuun Viro-maaotteluissa myrskyn merkkejä näyttänyt 22-vuotias Visa-Basketin kasvatti Fiifi Aidoo kuuluu Tahvanaisen tavoin pelaajiin, jotka hakevat syksyn otteluissa rotaatiopaikkaa Susijengin takakentältä.
– Mun mielestä on hyvä, että ollaan saatu nuorta jengiä harjoituksiin, itsekin koen kuuluvani vielä nuoreen jengiin. Paljon energiaa löytyy ja pikku mokiakin tapahtuu, mutta niistä opitaan, Aidoo summaa.
Järvenpääläisen JKS:n kasvatti Matias Ojala ei kuulu ikänsä (29 vuotta) puolesta enää Susijengin nuoreen kaartiin, mutta puolustuspään rouhijapelaaja on saanut nyt mahdollisuuden antaa ensimmäiset näyttönsä Susijengisä.
– Kovaa mennään ja itsekin tulee vähän puuskutettua, mutta kiva olla täällä. Miesten maajoukkueeseen pääsy on ollut pitkään tavoitteena. Paljon tuttuja kavereita paikalla ja muutama ei niin tuttu ja kiva päästä vääntämään kunnolla.
Kokemusta Susijengin ensimmäisen viikon harjoituksissa edustaa kesän 2017 EM-kisojen veteraani, viimeksi Kroatiassa pelannut Carl Lindbom, joka kantoi Borislav Stankovic Cupissa Kiinan Shenzhenissä kapteeninnauhaa.
– Nuorten jalat näyttää vielä liikkuvan paljon paremmin, mutta vanhakin mies alkaa pikkuhiljaa vertyä. Paljon on energiaa ja kovia puheita nuorilla, katsotaan miltä touhu näyttää ensi viikolla, Lindbom virnistää.
Susijengi ja Latvia kohtaavat Espoo Metro Areenalla perjantaina 31.8. klo 19:00.
LUE MYÖS:
- Kipinä Basket avasi Korisliiga-kautensa murskavoitolla – Gettomasalle tilastomerkintä
- FIBA Europe avoimena Venäjän paluulle kansainväliseen koripalloon
- Kohu Portland Trail Blazersissa – potkut kolme tuntia palkkaamisen jälkeen
- Olivier Nkamhoualta mukiinmenevä esitys Euroliigassa
- Detroit Pistonsin 200 miljoonan dollarin sopimus ei hiljentänyt treidipuheita
- Lähde: NBA:n Eurooppa-hanke etenee – sopimus jalkapallojättien kanssa lähellä
- NBA-tähti Josh Hartin vamma paranee vain uran päättävällä leikkauksella
- Lähde: Detroit Pistons havitellut montaa eri vonkaletta siirtomarkkinoilta
- Kouvolan Kouvot suli 25 pisteen johdon – Karhu Basket ratkaisi ottelun viime sekunneilla
- Upea uutinen: Jacob Grandison löysi uuden seuran – ura jatkuu Ranskassa
- Kommentti: Lahti Basketball teki täysin väärän valinnan
- SuomiKoris ennakoi Korisliiga-kautta: mestarisuosikit, putoajakandidaatit ja yksilöpalkinnot
- Korisliiga käynnistyi – kaksi supervahvistusta vakuuttivat välittömästi
- Top 5: Näitä Korisliigan kotimaisia pelaajia kannattaa seurata
- Top 5: Korisliigan mielenkiintoisimmat ulkomaalaisvahvistukset
- NBA-tähti Josh Hartin vamma paranee vain uran päättävällä leikkauksella
- Täysi sokki Salossa – Tapiolan Honka kaatoi mestarisuosikin uskomattomalla heitolla
- Korisliigan kausiennakko – Salon Vilpas: Onko otteluruuhka liikaa?
- Pyrinnöltä erikoinen ratkaisu – vahvistus vaihdettiin päivä ennen kauden alkua
- Olivier Nkamhoualta mukiinmenevä esitys Euroliigassa