Loukkaantumiset rassanneet suomalaissentteriä – ”Kyllä siinä käytiin aika alhaalla yhdessä vaiheessa”
Viime kaudella Israelin liigassa pelaavan Maccabi Ashdodin riveissä hienosti esiintynyt Gerald Lee Junior, 30, jatkaa Israelissa myös tällä kaudella, mutta vaihtoi seuraa tehtyään kesällä sopimuksen Ironi Ness Zionan kanssa. Alku uudessa seurassa oli karikkoinen, mutta keskiviikkona Lee pääsi tekemään debyytin FIBA Europe Cupin ottelussa.
Viime vuosina pienistä vammoina kärsinyt Lee jätti maajoukkuepelit, kun kuormitus maajoukkueen ja seurajoukkueen peleissä alkoi näkyä entistä useampina loukkaantumisina. Tähän kauteen Lee pääsi lähtemään hyvä harjoituskausi allaan, mutta uudessa seurassa tuli heti takaisku, joka piti hänet sivussa aina viime viikkoon saakka.
– Kesällä ei ollut mitään ongelmia. Treenasin yksikseni koko kesän tosi hyvin, mutta ehdin olla täällä viikon, niin heti pohkeisiini tuli pienet revähdykset. Ulkomailla usein pelaajat halutaan takaisin kentälle mahdollisimman nopeasti, vaikka käynnissä olisi harjoituskausi, joten en lepuuttanut itseäni tarpeeksi kauan. Jos olisin vain heti levännyt loukkaantumisen jälkeen, olisi sairausloma ollut varmasti myös lyhyempi, Lee kertoo Koripalloliiton tiedotteessa.
Lee myöntää, että tuorein takaisku veti mielen todella matalaksi.
– Kyllä siinä käytiin aika alhaalla yhdessä vaiheessa, mutta ei siinä auttanut muuta kuin muuttaa ajatukset positiivisiksi. Tällä hetkellä kaikki on taas hyvin.
Leen työ palkittiin, kun hän juoksi parketille FIBA Europe Cupin ottelussa Cluj Napocaa vastaan ja tilastoi komeasti 17 minuutissa 12 pistettä ja viisi levypalloa. Ironi Ness Ziona tarrasi tiukasti kiinni lohkopaikkaan voittamalla kotikentällään 91-78.
– Olin yhtä hymyä koko pelin ja oli mukava olla taas osa joukkuetta, iloitsee Lee.
Lee on ensimmäinen suomalaispelaaja, joka pelaa Israelin liigassa ja aloittaa nyt toisen kautensa maassa.
– Täällä on mukava asua. Sää on lämmin, ihmiset ovat mukavia ja sarja on hyvä. Myös joukkueessa on kivoja kavereita, hyvä koutsi ja seura on tähän asti hoitanut kaikki asiat erittäin hyvin.
Viime keväänä Lee oli johdattamassa Maccabi Ashdodia hurjaan lentoon keväällä, kun joukkue taisteli runkosarjan voitosta viime kierroksille saakka ja sijoittui lopulta neljänneksi. Pudotuspeleissä sen matka katkesi kuitenkin ensimmäisellä kierroksella Hapoel Tel Aviville otteluvoitoin 1-3. Ironi Ness Zionan viime kausi päättyi niin ikään pudotuspelien avauskierroksella.
– Joka vuosi tavoitteet ovat korkeammalla, mutta mennään yksi peli kerrallaan. Ensin yritämme varmistaa paikan FIBA Europe Cupin lohkovaiheessa ja sitten menestyä Israelin liigassa. Seuralla on varmasti vähintään pudotuspelit tavoitteena ja uskon meillä olevan mahdollisuuksia päästä niihin, Lee toteaa.
Israelin liiga käynnistyy Ironi Ness Zionan osalta sunnuntaina Maccabi Rishonia vastaan.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Lokkiparvi tiedotti neljännestä vahvistuksesta – Keonte Kennedy Helsinkiin
- Kaksi vuotta pelaamatta – nyt saapuu Loimaa Bisonsin takakentälle
- Miikka Muurinen totesi: ”Yritän olla ykkösvaraus”
- Pistenikkari Äänekoskelle – Kipinä Basket vahvistui NBA:n G-liigan pelurilla
- Russell Westbrook laittaa tossut naulaan – yksi kaikkien aikojen parhaista takureista
- Israelista kuusinumeroinen tarjous Dennis Rodmanille
- Elias Valtoselle huippusopimus – pienelle suoratoistopalvelulle kultakaivos
- Atleettinen sentteri KTP-Basketin haaviin – vielä on pari tekijää tulossa
- 12 miljardia dollaria – Los Angeles Lakers myytiin jälleen
- Lähde: Ronaldinho pyrkii aggressiivisesti koripallobisnekseen
- Karhu Basketin kova hankinta jättääkin Korisliigan väliin – tässä syy
- Elias Valtoselle huippusopimus – pienelle suoratoistopalvelulle kultakaivos
- Entinen NBA-tähti laukoi hävyttömän väitteen Stephen Currysta
- Olivier Nkamhouan kilpailija maksoi jättisumman päästäkseen pois Barcelonasta
- Euroliigasta takaisin NBA-parketeille – Nikola Jokić saa pyytämäänsä apua
- Entinen NBA-pelaaja haastaa WNBA:n säännöt – ilmoittautui varaustilaisuuteen
- Kaksi vuotta pelaamatta – nyt saapuu Loimaa Bisonsin takakentälle
- 226 cm ja 172 cm – Los Angeles Clippersillä on NBA:n hurjin pituusero
- Pistenikkari Äänekoskelle – Kipinä Basket vahvistui NBA:n G-liigan pelurilla
- Euroliiga-joukkue tavoittelee tosissaan Nikola Jokicia: ”Teen sen ensi vuonna”