Golden State Warriorsin sentteri Kristaps Porzingis kertoi perjantaina astuvansa sivuun koripallosta.

Porzingis haluaa priorisoida terveytensä ja kokee, ettei pysty tällä hetkellä astelemaan kentälle. 31-vuotias latvialainen eli pitkään epätietoisuudessa siitä, mikä häntä vaivaa. Sosiaalisessa mediassa ihmeteltiin mysteerivirusta, joka piti miehen päivästä toiseen poissa parketeilta.

Viime vuonna kuitenkin selvisi, että Porzingis kärsii POTS-oireyhtymästä. Kyseessä on autonomisen hermoston häiriö, jossa sydämen syke nousee epätavallisen paljon pystyyn noustessa tai seistessä.

Parhaimmillaan Porzingis oli yksi NBA:n parhaista isoista pelaajista. New York Knicksissä häntä pidettiin vuosien ajan jopa organisaation parhaana ja potentiaalisimpana pelaajana. Latvialainen voitti NBA-mestaruuden Boston Celticsin riveissä kaudella 2023–2024.

218-senttinen sentteri on valittu urallaan kerran NBA:n tähdistöotteluun. Hän on pelannut NBA:ssa vuodesta 2015 lähtien. Matkan varrelle ovat mahtuneet New York Knicks, Dallas Mavericks, Washington Wizards, Boston Celtics, Atlanta Hawks ja viimeisimpänä Golden State Warriors.

Porzingis kirjoitti sosiaalisessa mediassa viestin tilanteestaan. Vielä ei ole varmuutta siitä, palaako mies enää koskaan NBA-parketeille.

Linkki twiittiin.