Korisliigan pronssipelissä yllätys – runkosarjan ylivoimainen voittaja jäi ilman mitalia

Runkosarjassa viidenneksi sijoittunut kotkalainen KTP-Basket kruunasi kautensa pronssimitaleihin Salon Vilppaan vieraana koriluvuin 97–98 (53–46).
Ylivoimaisesti runkosarjan voittanut Vilpas jäi tällä kertaa ilman mitalia. Vilpas johti pronssiottelua moneen otteeseen, mutta KTP oli viime hetkillä piirun verran terävämpi.
– Ei päästy ihan sinne kaudella, minne haluttiin. Mutta kiva se on päättää kausi voittoon, KTP:n Michael Pounds tiivisti Koripalloliiton tiedotteessa.
Pronssiottelu oli kauttaaltaan hyvin tasainen. Vilpas johti ottelu parhaimmillaan kymmenen pistettä, KTP seitsemän. KTP:n Tyrell Nelson heitti voiton vapaaheittoviivalta vain seitsemän sekuntia ennen loppua.
Vilpas hallitsi ottelu levypalloja 41–29, mutta KTP:n viimeistelytarkkuus oli vähemmistä pallonhallinnoista huolimatta niukin naukin parempaa.
Vilppaan ykkönen oli jälleen tupla-tuplan tehtaillut Antonio Ballard (27/12). Mikko Koivisto (17/0) ja Henri Kantonen (11/3/3s) pelasivat erinomaisen ottelun. Teemu Rannikko (6/4/10s) syötti komeasti kymmenen koria.
KTP:n pronssijuhlien takuumiehinä toimivat ennen kaikkea Nelson (21/6) ja Jalen Jackson (21/6/3s). Pelintekijä Antto Nikkarinen (8/3/5s) pyöritti KTP:n hyökkäyskuvioita tuttuun tapaansa.
– Seuralle tämä mitali maistuu tietenkin erittäin hyvälle, Nikkarinen uumoili.
– Reilun viikon pelitauko välieristä oli meille selkeä etu. Olimme energisempiä kuin Vilpas.
Kenties suurimpana mestaruussuosikkina kauteen lähteneen Vilppaan finaalihaaveet päättyivät seitsemänteen välierään tiistaina, kun Kouvolan Kouvot kampesi salolaiset.
– Onnittelu KTP:lle. Pelistä ei ole hirveästi kommentoitavaa. Muutama päivä sitten kävimme läpi kauden isoimman pettymyksen. Kaikki sen yritti pistää taakseen ja keskittyä tähän, mutta henkilökohtaisesti ainakin voin sanoa, että kyllä se oli aika vaikeaa, Vilppaan heittokone Koivisto tunnusti.
– Ei pelkästään se pettymys, ettei päästy finaaleihin, vaan kaikki se tunnelataus, joka tiistain myötä hävisi, niin vaikeaa oli pelata. Tämäkin peli oli meidän näpeissä, mutta vähän itse ryssittiin voitto vastustajalle.
KTP:n päävalmentaja Tomi Kaminen oli tyytyväinen pronssimitaliin.
– Olen iloinen, että pystyimme lopulta pronssit kairaamaan. Voittoon on mukavampi kausi päättää, näin se vaan on.
– Varmasti oli Vilppaalla paras latinki kaiken pettymyksen jälkeen poissa. Mutta kyllä he jälleen hyvin pelasivat.
Vilppaan käskyttäjä Joonas Iisalo oli yllättynyt pronssiottelun tasosta.
– Kuitenkin kaksi pettynyttä joukkuetta vastakkain, niin siihen nähden ottelu oli varsin tasokasta koripalloa. Molemmat halusivat selvästi voittaa.
Iisalo näki jo syyn siihen, miksi kausi päättyi pettymykseen.
– Puolustuksellinen identiteetti jäi joukkueelta puutteelliseksi koko kauden ajan. Omalta osin huonoin puolustusjoukkue, jota olen valmentanut, Iisalo laskeskeli.
– Ehkä tästä oppii vielä paljon valmentajauralleen. Joko voitat tai opit, niinhän vanha sanonta sanoo.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Korihait ja Honka kertoivat sopimuksista
- NBA-tähti tulee tienaamaa miljoonan jokaisesta ottelustaan
- Mikael Jantunen lähti Pariisista – tässä uusi seura
- Mestarien liigassa suomalaishaaste – vastassa Juventus
- James Harden jatkaa hurjalla palkalla
- Helsingin Seagullsin toiminta jatkuu
- LeBron James sai hurjan sopimuksen
- Belgia voitti koripallon Euroopan mestaruuden
- Suomalaisvalmentaja voitti mestaruuden Bundesliigassa
- Susijengin huippupelaaja siirtyy Italiaan
- Helsingin Seagullsin toiminta jatkuu
- Suomalaisvalmentaja voitti mestaruuden Bundesliigassa
- LeBron James sai hurjan sopimuksen
- Mikael Jantunen lähti Pariisista – tässä uusi seura
- James Harden jatkaa hurjalla palkalla
- Mestarien liigassa suomalaishaaste – vastassa Juventus
- Belgia voitti koripallon Euroopan mestaruuden
- Korihait ja Honka kertoivat sopimuksista
- NBA-tähti tulee tienaamaa miljoonan jokaisesta ottelustaan