Kobrat hankki kovan nimen riveihinsä – ”Iso vastuu ja rooli luvassa”
Kahdeksanteen Korisliiga-kauteen valmistautuva Lapuan Kobrat hankki Antto Nikkarisen pelintekijäkseen 1+2-mittaisella sopimuksella. Joukkueen päävalmentajana toimii Ville Turja. Seura solmi jatkosopimukset Jussi Turjan ja Lauri Toivosen kanssa.
Korisliiga-kauden 2016-17 MVP:ksi valittu Antto Nikkarinen, 28, vahvistaa Kobria ensi kaudella. Viime kaudella KTP:n pronssille johdattanut Nikkarinen on pelannut uransa aikana 466 Korisliiga-ottelua 8,9 pisteen, 2,3 levypallon ja 3,8 syötön keskiarvolla.
Viime kaudella Nikkarinen kirjautti 9,1 pistettä ja 5 syöttöä ottelua kohden. Nikkarinen on pelannut 38 ottelua Susijengin paidassa ja kaikkiaan 160 maaottelua Suomen paidassa eri ikäluokissa.
– Olen innoissani ensi kaudesta. Tyttöystäväni sukua asuu paljon Lapualla ja kun perheeseemme syntyi esikoinen, on tärkeää päästä lähelle tukiverkostoa. Itselläni ollut pari heikompaa kautta, joten haluan päästä paikkaan, jossa on iso vastuu ja rooli luvassa. Sitä on ensi kaudella tarjolla, Nikkarinen kommentoi seuran YouTube-tilillä.
Ville Turja päävalmentajaksi, Jussi Turjalle ja Lauri Toivoselle jatkosopimukset
Ville Turja, 36, debytoi päävalmentajana viime kaudella, kun Lars Ekströmin ja Kobrien tiet erosivat tammikuussa. Turja luotsasi lapualaisjoukkuetta kymmenessä ottelussa. Turja on aiemmin toiminut pelaajavalmentajana divisioona 1:n puolella.
– Viime kaudella en saanut niinkään omia ajatuksia tuotua joukkueeseen, mutta nyt se on mahdollista, kun voidaan valmistautua kauteen huolella, Turja avaa.
Lapua tiedotti tehneensä jatkosopimukset Jussi Turjan ja Lauri Toivosen kanssa. 220 Korisliiga-ottelua uransa aikana pelannut 29-vuotias Jussi Turja urakoi viime kaudella Kobrien paidassa 32 ottelussa 7,1 pisteen keskiarvolla.
Toivonen, 28, siirtyi viime kaudeksi Lapualle ja kirjasi uransa parhaat pistekeskiarvon, 6,2 pistettä ottelua kohden. Korin läheisyydessä viihtyvä Toivonen otti 4 levypalloa ottelua kohden.
– Viime kaudella pudotuspelipaikka jäi harmittavasti voiton päähän, sitä lähdetään nyt ensi kaudella parantamaan, Toivonen kommentoi.
– Lauri Toivonen on varmasti yksi kovimmin töitä tekevä pelaaja, joten on ilo tehdä töitä ensi kaudellakin hänen kanssaan. Anton sopimus vetää mielen kirkkaaksi, tulee paljon juttuja mieleen, joita voi tehdä, kun joukkueessa on tuon tason kotimainen takamies, tuore päävalmentaja Ville Turja kommentoi Koripalloliiton kotisivujen mukaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nikola Jokicin kone alkaa lämmetä
- Lauri Markkasen nimi nousi jälleen siirtohuhuihin
- Miikka Muurisesta synkempi uutinen
- LeBron James jyrättiin jo puolivälierävaiheessa
- Susijengistä tuttu pelaaja Korisliigaan
- NBA Cup – idän parhaat ovat tässä
- Huippuvahvistus! Susijengistä tuttu pelaaja palaa Korisliigaan
- IS: Miikka Muurinen on joutunut kriisin keskelle – muuttuuko suomalaisen tilanne?
- NBA aloittaa pian Euroopassa
- Miikka Muurinen avasi Ylelle – näin jättisiirto muutti elämää siviilissä
- Miikka Muuriselta iso paljastus – seura vaihtumassa!
- Entisen NBA-tähden ruumis löydettiin rannalta
- Huippuvahvistus! Susijengistä tuttu pelaaja palaa Korisliigaan
- Tuomas Iisalo saanut Memphisin raiteilleen
- 4,7 miljoonan seuraajan sometili julkaisi – tässä ovat maailman parhaat koripalloilijat
- IS: Miikka Muurinen on joutunut kriisin keskelle – muuttuuko suomalaisen tilanne?
- Miikka Muurinen avasi Ylelle – näin jättisiirto muutti elämää siviilissä
- Lauri Markkanen sivussa – näin kävi
- Susijengi-huuma on uskomaton – useat jäivät jälleen tyhjin käsin
- Utah Jazz jäi jyrän alle ilman Lauri Markkasta – lyhyt ilmoitus suomalaisen tilanteesta