KTP hankki järkälemäisen sentterin
Kuva: Getty Images
Järkälemäinen sentteri Tommy Hamilton edustaa KTP-Basketia ”kaiken varalta” loppukauden, jos paperiasiat saadaan viikolla kuntoon.
25-vuotiasta, 210-senttistä ja 129-kiloista Hamiltonia saatetaan tarvita, sillä JayVaughn Pinkston puuttui Kauhajoen reissulta.
Hamilton löytyi pelaaja-agentin välityksellä viime hetkillä, ja miehen seurasiirto KTP:hen kirjattiin vain varttitunti (lauantai-iltana kello 23.44) ennen määräajan umpeutumista.
Hamilton pelasi alkukauden Viron-Latvian liigaa Rakveren joukkueessa. Hänen keskiarvotehonsa 15 ottelussa olivat 15,0 pistettä 6,3 levypalloa. KTP:n valmennusjohto näki miehen ja muistaa hänet keskinäisestä harjoitusottelusta viime syyskuulta. Sen pelin Rakvere voitti kotonaan 102–78, ja Hamiltonin saalis oli 8/2.
Amerikkalaisen Viron pesti päättyi muun muassa loukkaantumiseen ja työlupaongelmien takia, mutta ennen kotimaahan paluutaan hänet kirjattiin Suomen divisioona 1B:ssä pelaavan espoolaisen Westsiden rosteriin. Tämä toimenpide mahdollistaa nyt Hamiltonin siirron Espoosta Kotkaan.
Ennen ensimmäistäkään peliä KTP:ssa Hamiltonin työlupa- ja sopimusasiat on saatettava vielä kuntoon. Ne pitää olla hoidettuna maaliskuun 8. päivään mennessä, jolloin kaikkien KTP-Basketia loppukaudella edustavien pelaajien nimet on oltava Suomen Koripalloliiton virallisella listalla.
KTP-Basketin puheenjohtaja Jyrki Lindström korostaa, että Hamiltonin pestaaminen oli eräänlainen hätävarasiirto viime tingassa. Hänen palveluksilleen saattaa olla hyvinkin käyttöä nyt, kun JayVaughn Pinkston on jalkavamman takia poissa pelistä.
KTP uutisoi siirrosta kotisivuillaan.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- LeBron James näytti vahvaa johtajuutta
- Seagulls eteni sittenkin välieriin
- Onko NBA:n uusi 65 ottelun sääntö virhe? Victor Wembanyama saattaa jäädä tyhjin käsin
- Miksi Luka Doncic lähtee Espanjaan hakemaan hoitoa?
- Nikola Jokic ja Denver hurjassa putkessa
- Cade Cunningham palasi parketille – riittääkö rahkeet mestaruuteen?
- Lauri Markkasen Utahia vastaan tehtiin 156 pistettä
- Seagulls jatkaa taistoa – trilleri luvassa
- Jännitystä Giannis Antetokounmpon ja Bucksin välillä – ensi kesänä joukkueen vaihto?
- Mikael Jantusen Fenerbahce pahassa tappioputkessa – Euroliigan kärkipaikka uhattuna
- Michigan on tämän vuoden March Madness voittaja – uskomaton tarina ykköstähdestä
- 25 ottelun pelikiellosta palannut Paul George – iso muutos
- Korihait passitti Hongan kesälaitumille
- Onko NBA:n uusi 65 ottelun sääntö virhe? Victor Wembanyama saattaa jäädä tyhjin käsin
- Jännitystä Giannis Antetokounmpon ja Bucksin välillä – ensi kesänä joukkueen vaihto?
- Miksi Luka Doncic lähtee Espanjaan hakemaan hoitoa?
- Los Angeles Lakersille lisää synkkiä uutisia
- NBA:n mestaruustaistoon dramaattinen käänne?
- Lauri Markkasen Utahia vastaan tehtiin 156 pistettä
- Awak Kuierilla ei riittänyt kultaan