KTP hankki järkälemäisen sentterin
Kuva: Getty Images
Järkälemäinen sentteri Tommy Hamilton edustaa KTP-Basketia ”kaiken varalta” loppukauden, jos paperiasiat saadaan viikolla kuntoon.
25-vuotiasta, 210-senttistä ja 129-kiloista Hamiltonia saatetaan tarvita, sillä JayVaughn Pinkston puuttui Kauhajoen reissulta.
Hamilton löytyi pelaaja-agentin välityksellä viime hetkillä, ja miehen seurasiirto KTP:hen kirjattiin vain varttitunti (lauantai-iltana kello 23.44) ennen määräajan umpeutumista.
Hamilton pelasi alkukauden Viron-Latvian liigaa Rakveren joukkueessa. Hänen keskiarvotehonsa 15 ottelussa olivat 15,0 pistettä 6,3 levypalloa. KTP:n valmennusjohto näki miehen ja muistaa hänet keskinäisestä harjoitusottelusta viime syyskuulta. Sen pelin Rakvere voitti kotonaan 102–78, ja Hamiltonin saalis oli 8/2.
Amerikkalaisen Viron pesti päättyi muun muassa loukkaantumiseen ja työlupaongelmien takia, mutta ennen kotimaahan paluutaan hänet kirjattiin Suomen divisioona 1B:ssä pelaavan espoolaisen Westsiden rosteriin. Tämä toimenpide mahdollistaa nyt Hamiltonin siirron Espoosta Kotkaan.
Ennen ensimmäistäkään peliä KTP:ssa Hamiltonin työlupa- ja sopimusasiat on saatettava vielä kuntoon. Ne pitää olla hoidettuna maaliskuun 8. päivään mennessä, jolloin kaikkien KTP-Basketia loppukaudella edustavien pelaajien nimet on oltava Suomen Koripalloliiton virallisella listalla.
KTP-Basketin puheenjohtaja Jyrki Lindström korostaa, että Hamiltonin pestaaminen oli eräänlainen hätävarasiirto viime tingassa. Hänen palveluksilleen saattaa olla hyvinkin käyttöä nyt, kun JayVaughn Pinkston on jalkavamman takia poissa pelistä.
KTP uutisoi siirrosta kotisivuillaan.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Seagulls ei anna periksi, Kataja jatkaa voittoputkeaan
- Lauri Markkasen seura karseassa tappiokierteessä
- Boston Celtics vahvistaa asemaansa – Jayson Tatum lämpenee
- Victor Wembanyama nousee ykköseksi – tältä näyttää MVP-kisa
- NBA:n ykköspaikasta väännetään vielä
- Luka Doncic sai kalliin pelikiellon
- LeBron James teki jälleen historiaa
- Korisliigassa pamahtamassa jättiyllätys
- Olivier Nkamhoua menossa Barcelonaan
- Koripallon megalupaus Miikka Muurinen: paluu tositoimiin!
- Koripallon megalupaus Miikka Muurinen: paluu tositoimiin!
- Olivier Nkamhoua menossa Barcelonaan
- Luka Doncic sai kalliin pelikiellon
- Korisliigassa pamahtamassa jättiyllätys
- Kehnoa suomalaismenoa NBA:ssa
- Nikola Jokic täräytti hurjat lukemat
- Järisyttävä alku Korisliigan pudotuspeleissä
- Mikael Jantusen joukkueelle niukka tappio – näin suomalainen esiintyi
- LeBron James teki jälleen historiaa
- Victor Wembanyama nousee ykköseksi – tältä näyttää MVP-kisa