NBA:n entinen MVP vaihtamassa taas maisemaa
Kuva: Getty Images
ESPN:n Adrian Wojnarowskin mukaan Detroit Pistons ja New York Knicks ovat päässeet sopimukseen kaupasta, jossa Pistonsin takamies Derrick Rose siirtyy Knicksin riveihin.
Detroit saa puolestaan vaihtokaupassa Dennis Smith Juniorin ja toisen kierroksen varausvuoron. Kauppaa ei ole vielä virallisesti julkistettu, mutta Wojnarowskin mukaan joukkueet ovat lyöneet kättä päälle.
32-vuotias Rose oli 2008 varaustilaisuuden ykkösnimi, entinen vuoden tulokas ja liigan historian nuorin MVP. Rose voitti palkinnon kymmenen vuotta sitten 22-vuotiaana. Mies on kärsinyt uransa aikana monista loukkaantumisista. Merkittävimpänä niistä, eturistisidevamma, jonka takia Rose oli melkein kaksi kautta sivussa. Rose on viime vuosina joutunut hyppimään joukkueiden välillä. Hän on pelannut viimeisellä viidellä kaudella neljässä eri joukkueessa. Tämä on Rosen toinen visiitti Knicksin organisaatiossa pelattuaan 2016-2017 kaudella New Yorkissa. Viimeiset kaksi kautta mies on pelannut Pistonsissa. Rose on tällä kaudella ollut vaisussa vireessä tehden 14,2 pistettä ottelua kohden. Rose ei pelannut Pistonsin viime ottelussa.
Pistonsiin takaisinpäin menevällä Dennis Smith Juniorilla on ollut vaikea kausi. Hän on pelannut vain kolmessa ottelussa tällä kaudella tehden kolme pistettä ottelua kohden. Smith varattiin yhdeksäntenä vuoden 2017 varaustilaisuudessa. Smithillä oli lupaava alku uralle Dallas Mavericksin kanssa ja tulokaskaudella hän tekikin 15,2 pistettä ottelua kohden. Smithin pistekeskiarvo on huonontunut joka kaudella, jääden viime kaudella vain 5,5 pisteeseen. Pistons toivoo, että maisemanvaihdos palauttaisi itseluottamusta Smithiin ja hän pystyisi palaamaan entiselle tasolleen.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Lokkiparvi tiedotti neljännestä vahvistuksesta – Keonte Kennedy Helsinkiin
- Kaksi vuotta pelaamatta – nyt saapuu Loimaa Bisonsin takakentälle
- Miikka Muurinen totesi: ”Yritän olla ykkösvaraus”
- Pistenikkari Äänekoskelle – Kipinä Basket vahvistui NBA:n G-liigan pelurilla
- Russell Westbrook laittaa tossut naulaan – yksi kaikkien aikojen parhaista takureista
- Israelista kuusinumeroinen tarjous Dennis Rodmanille
- Elias Valtoselle huippusopimus – pienelle suoratoistopalvelulle kultakaivos
- Atleettinen sentteri KTP-Basketin haaviin – vielä on pari tekijää tulossa
- 12 miljardia dollaria – Los Angeles Lakers myytiin jälleen
- Lähde: Ronaldinho pyrkii aggressiivisesti koripallobisnekseen
- Karhu Basketin kova hankinta jättääkin Korisliigan väliin – tässä syy
- Euroliigasta takaisin NBA-parketeille – Nikola Jokić saa pyytämäänsä apua
- Entinen NBA-tähti laukoi hävyttömän väitteen Stephen Currysta
- Elias Valtoselle huippusopimus – pienelle suoratoistopalvelulle kultakaivos
- Olivier Nkamhouan kilpailija maksoi jättisumman päästäkseen pois Barcelonasta
- Entinen NBA-pelaaja haastaa WNBA:n säännöt – ilmoittautui varaustilaisuuteen
- Kova väite: Joel Embiidin kuntoon on tullut merkittävä muutos
- 226 cm ja 172 cm – Los Angeles Clippersillä on NBA:n hurjin pituusero
- Phoenix Sunsilta 73 miljoonan dollarin sopimus
- Kataja Basket vahvistuu energisellä ja ulottuvalla sentterillä