Raptors-tähti vaitonaisena siirtohuhujen keskellä – ”Haluan päättää urani Torontossa”
Kuva: Getty Images
Toronto Raptorsin takamies Kyle Lowry on ollut siirtohuhujen keskellä viime viikkojen aikana. Lowryn sopimus Toronton kanssa loppuu tämän kauden jälkeen ja pelaajan jatkaminen seurassa on epävarmaa. Lowry on ollut hiljainen tulevaisuutensa suhteen.
– Sanon tämän verran. Aion päättää urani Toronto Raptorina. Haluan vain pelata kauden loppuun mahdollisimman hyvin. Loppujen lopuksi minun, minun agenttini ja organisaation pitää tehdä se, minkä itselleen parhaaksi näkee. Kukaan ei tiedä, mitä se tulee olemaan. Tiedän, että pelaan tarpeeksi hyvin auttaakseni joukkuetta. Voin auttaa meitä ja parantaa omaa pelaamistani, Lowry kertoi.
Raptorsin kausi on ollut ennakkoasetelmiin nähden vaikea. Joukkue on tällä hetkellä itäisen konferenssin kahdeksantena viimeisessä pudotuspelipaikassa kiinni. Raptors on ollut viime vuosina itäisen konferenssin parhaimpia joukkueita voittaen NBA:n mestaruuden 2019. Joukkueen heikko kausi on synnyttänyt huhuja, että Lowry voitaisiin kaupata joukkueesta ennen siirtorajan umpeutumista. Lowry ei ole välittänyt kommentoida huhuja.
– En yleensä lähde näihin huhuihin mukaan eivätkä ne yleensä haittaa minua. Huhut ovat vain huhuja ja ne tulevat aina olemaan. Mitä ikinä tapahtuukaan, näemme sitten. Minä en tiedä, me emme tiedä. Jos tietäisin, niin kertoisin sen kyllä, Lowry sanoi.
Lowry on tehnyt tällä kaudella 18 pistettä ja 7 syöttöä per ottelu. Mies on pelannut Torontossa yhdeksän kautta, joista kuudella kaudella hän pelasi tähdistöottelussa. Lowry oli mukana voittamassa NBA:n mestaruutta Raptorsissa 2018-2019 kaudella.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Paljastus: Euroliigaan tulossa suuri muutos
- Bradley Beal valitsi palkkapäivän mestaruuden sijaan – sopimus herättää kysymyksiä
- Lokkiparvi tiedotti neljännestä vahvistuksesta – Keonte Kennedy Helsinkiin
- Kaksi vuotta pelaamatta – nyt saapuu Loimaa Bisonsin takakentälle
- Miikka Muurinen totesi: ”Yritän olla ykkösvaraus”
- Pistenikkari Äänekoskelle – Kipinä Basket vahvistui NBA:n G-liigan pelurilla
- Russell Westbrook laittaa tossut naulaan – yksi kaikkien aikojen parhaista takureista
- Israelista kuusinumeroinen tarjous Dennis Rodmanille
- Elias Valtoselle huippusopimus – pienelle suoratoistopalvelulle kultakaivos
- Atleettinen sentteri KTP-Basketin haaviin – vielä on pari tekijää tulossa
- Karhu Basketin kova hankinta jättääkin Korisliigan väliin – tässä syy
- Elias Valtoselle huippusopimus – pienelle suoratoistopalvelulle kultakaivos
- Entinen NBA-tähti laukoi hävyttömän väitteen Stephen Currysta
- Olivier Nkamhouan kilpailija maksoi jättisumman päästäkseen pois Barcelonasta
- Euroliigasta takaisin NBA-parketeille – Nikola Jokić saa pyytämäänsä apua
- Entinen NBA-pelaaja haastaa WNBA:n säännöt – ilmoittautui varaustilaisuuteen
- Kaksi vuotta pelaamatta – nyt saapuu Loimaa Bisonsin takakentälle
- Pistenikkari Äänekoskelle – Kipinä Basket vahvistui NBA:n G-liigan pelurilla
- 226 cm ja 172 cm – Los Angeles Clippersillä on NBA:n hurjin pituusero
- Atleettinen sentteri KTP-Basketin haaviin – vielä on pari tekijää tulossa