Katajan tähti Jamar Wilsonille sakkorangaistus puolivälieräottelun tapahtumista

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Katajan Jamar Wilsonille 500 euron sakkorangaistuksen.
Wilson erotettiin Kataja Basketin ja Tampereen Pyrinnön 4. puolivälieräottelusta 21.3. yhden teknisen virheen ja yhden epäurheilijamaisen virheen takia, jonka jälkeen hän potkaisi salista poistuessaan roskakoria.
Koska Wilsonille oli aikaisemmin ottelussa tuomittu tekninen virhe, hänet erotettiin pelistä sääntökohdan 36.2.3 mukaisesti. Ottelun erotuomarit ovat toimivaltansa puitteissa katsoneet Wilsonin teon epäurheilijamaiseksi, mutta eivät sääntökohdan 38.1.1 mukaiseksi räikeän epäurheilijamaiseksi teoksi, josta tulisi tuomita pelistä erottava virhe (D-virhe).
Erotuomari on ollut sijoittunut siten, että hän on nähnyt tilanteen. Erotuomareilla on ollut mahdollisuus tarkistaa tilanne videolta. Ottelun videotallenteen perusteella ei voida katsoa tilanteen riidattomasti täyttävän pelistä erottavan virheen kriteerit, jolloin tilannetta voitaisiin arvioida kurinpitomenettelyssä tahallisena fyysisen koskemattomuuden loukkauksena. Näin ollen ottelussa annettu rangaistus katsotaan riittäväksi pelistä erottamiseen johtaneen tilanteen osalta.
Kurinpitosääntöjen 4 §:n 10. kohdan mukaan, joka liiton, alueen tai jäsenseurojen toiminnassa käyttäytyy lainvastaisesti tai muutoin ilmeisen epäurheilijamaisesti, voidaan tuomita sakkorangaistukseen. Ottelun videotallenteelta voidaan havaita, että Jamar Wilson lähtee poistumaan pelistä erottamisen jälkeen pukuhuoneeseen asianmukaisesti, mutta potkaisee matkalla salin roskakoria. Tältä osin Wilsonin käytös pelistä erottamisen jälkeen katsotaan ilmeisen epäurheilijamaiseksi. Koska epäurheilijamainen käytös on kohdistunut salin irtaimistoon, eikä potkusta ole aiheutunut konkreettista vaaratilannetta, teko on sakolla sovitettavissa. Kurinpitopäällikkö määräsi Wilsonille 500 euron sakon.
Koripalloliitto tiedottaa sakoista kotisivuillaan.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Susijengin tähden taival ohi Euroliigassa
- Erikoinen välikohtaus NBA:ssa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- Seagulls otti jo toisen voittonsa finaaleissa
- Cleveland Cavaliers murskaavasti jatkoon
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- 47-vuotias pelaaja loistaa Korisliigassa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Susijengin pelaajalle katkera finaalitappio
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- Tuomas Iisalon Memphis romahti pahasti
- Idän suosikit jyräävät NBA:n playoffeissa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä