Katajan tähti Jamar Wilsonille sakkorangaistus puolivälieräottelun tapahtumista
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Katajan Jamar Wilsonille 500 euron sakkorangaistuksen.
Wilson erotettiin Kataja Basketin ja Tampereen Pyrinnön 4. puolivälieräottelusta 21.3. yhden teknisen virheen ja yhden epäurheilijamaisen virheen takia, jonka jälkeen hän potkaisi salista poistuessaan roskakoria.
Koska Wilsonille oli aikaisemmin ottelussa tuomittu tekninen virhe, hänet erotettiin pelistä sääntökohdan 36.2.3 mukaisesti. Ottelun erotuomarit ovat toimivaltansa puitteissa katsoneet Wilsonin teon epäurheilijamaiseksi, mutta eivät sääntökohdan 38.1.1 mukaiseksi räikeän epäurheilijamaiseksi teoksi, josta tulisi tuomita pelistä erottava virhe (D-virhe).
Erotuomari on ollut sijoittunut siten, että hän on nähnyt tilanteen. Erotuomareilla on ollut mahdollisuus tarkistaa tilanne videolta. Ottelun videotallenteen perusteella ei voida katsoa tilanteen riidattomasti täyttävän pelistä erottavan virheen kriteerit, jolloin tilannetta voitaisiin arvioida kurinpitomenettelyssä tahallisena fyysisen koskemattomuuden loukkauksena. Näin ollen ottelussa annettu rangaistus katsotaan riittäväksi pelistä erottamiseen johtaneen tilanteen osalta.
Kurinpitosääntöjen 4 §:n 10. kohdan mukaan, joka liiton, alueen tai jäsenseurojen toiminnassa käyttäytyy lainvastaisesti tai muutoin ilmeisen epäurheilijamaisesti, voidaan tuomita sakkorangaistukseen. Ottelun videotallenteelta voidaan havaita, että Jamar Wilson lähtee poistumaan pelistä erottamisen jälkeen pukuhuoneeseen asianmukaisesti, mutta potkaisee matkalla salin roskakoria. Tältä osin Wilsonin käytös pelistä erottamisen jälkeen katsotaan ilmeisen epäurheilijamaiseksi. Koska epäurheilijamainen käytös on kohdistunut salin irtaimistoon, eikä potkusta ole aiheutunut konkreettista vaaratilannetta, teko on sakolla sovitettavissa. Kurinpitopäällikkö määräsi Wilsonille 500 euron sakon.
Koripalloliitto tiedottaa sakoista kotisivuillaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- LeBron Jamesista jälleen ennätysmies
- Susijengi vaihtoi kotia – Espoo liian pieni
- MM-kisapaikasta taisteleva Susijengi: kotiareena vaihtuu!
- Huh, mikä auto! Miikka Muurinen kurvailee upouudella Porschella
- Mikael Jantusen seura hurjassa voittoputkessa
- Lauri Markkasen tilanteesta tuli uutta tietoa
- Huippuseura kintereillä – IL: Näin Susijengin tähti kommentoi kuumia siirtohuhuja
- Awak Kuier ja kumppanit selvisivät haasteesta
- Tuomas Iisalon taktiikka muuttui jo
- Awak Kuier koki yllätystappion
- Huippuseura kintereillä – IL: Näin Susijengin tähti kommentoi kuumia siirtohuhuja
- Susijengiltä hurja nousu heikon esityksen päätteeksi
- Sasu Salin yllättyi kun kuuli huimasta saavutuksestaan: ”Oho!”
- MM-kisapaikasta taisteleva Susijengi: kotiareena vaihtuu!
- Susijengillä on loistava sauma MM-kisoihin
- Huh, mikä auto! Miikka Muurinen kurvailee upouudella Porschella
- Susijengi upeasti jatkoon MM-karsinnassa
- Lauri Markkasen tilanteesta tuli uutta tietoa
- Utah taipui ilman Lauri Markkasta farssin keskellä
- Olivier Nkamhoua täräytti itsensä Susijengin sankariksi – avasi millaista on pelata huippuilta perheen edessä