Susijengin EM-lohko arvottu – ”Erittäin laadukas lohko”
Susijengin EM-kisaputki jatkuu syyskuussa 2022 Tshekin pääkaupungissa Prahassa, joka isännöi ensi vuoden EM-kisojen alkulohko D:ta. Suurta määrää sinivalkoisia faneja tuekseen odottava Susijengi kohtaa Prahassa Puolan, Israelin, Hollannin sekä suursuosikki Serbian ja isäntämaa Tshekin.
Edellisen kerran EM-näyttämöillä syksyn 2017 kotikisoissaan esiintynyt Susijengi odottaa ensi vuoden syyskuulle urheilujuhlaa. Viiden vuoden arvokisatauko yhdistettynä pandemiaan on kasvattanut suuressa yleisössä urheilunälkää, joka alkaa purkautua jo tänä vuonna mm. Tokion olympialaisten ja jalkapallon EM-kisojen muodossa.
– Kyllä me vähän salaa toivoimme pääsevämme Prahaan, koska se on erinomaisen hieno kaupunki hyvin lähellä meitä. Uskomme, että nämä tekijät yhdessä EM-kisatarjonnan kanssa houkuttelee sankoin joukoin suomalaisia paikalle, Susijengin päävalmentaja Henrik Dettmann arvioi Koripalloliiton tiedotteessa.
– Näissä olosuhteissa voisimme hyvinkin muutaman vuoden takaisen Bilbaon faniennätyksen rikkoa, Dettmann jatkaa viitaten vuoden 2014 MM-kisoissa Espanjan Bilbaoon matkustaneeseen kymmeneen tuhanteen suomalaiskannattajaan.
Susijengi kohtaa Prahan EM-lohkossaan sekä vuosien aikana tutuksi käyneitä maita että yhden suomalaisyleisölle tuntemattomamman maan. Isäntämaa Tshekki ja lohkon suursuosikki Serbia ovat jengille tuttuja viime vuosien EM- ja MM-karsinnoista ja Israel ja Puola menneistä EM-kisoista, kun taas Hollannin Suomi on kohdannut viimeisen 20 vuoden aikana vain kerran.
– Erittäin laadukas lohko, mutta eipä Euroopassa muuta olekaan kuin laadukkaita joukkueita. Kun kerran EM-kisojen ulkopuolelle jäi maita kuten Latvia, Montenegro ja Ruotsi, se tarkoittaa, ettei tällä tasolla ole ilmaisia lounaita, Dettmann arvioi.
– Ainahan sitä voi jotain vastustajaa samaan lohkoon toivoa, mutta otamme vastaan ne maat, jotka arvonta antaa ja kentälle päästessämme keskitymme antamaan vähän enemmän kuin ottamaan.
Georgia sai Tbilisissä pelattavaan A-lohkoon seurakseen Espanjan, Turkin, Venäjän, Belgian ja Bulgarian. Saksa kohtaa Kölnin B-lohkossa Slovenian, Liettuan, Ranskan, Unkarin ja Bosnian. Italia mittelee puolestaan Milanon C-lohkossa Kreikkaa, Kroatiaa, Ukrainaa, Iso-Britanniaa ja Viroa vastaan.
EM-kisat järjestetään 1.–18. syyskuuta 2022. Alkulohko Prahassa (Tshekki) pelataan 1.-7./8. syyskuuta välisenä aikana, jonka jälkeen ottelut jatkuvat Berliinissä (Saksa) 10. syyskuuta 2022.
LUE MYÖS:
- James Hardenille iso merkkipaalu
- Lauri Markkaselle todella tyly selkäsauna – alku käsittämätön
- Nyt se on ohi – LeBron Jamesin putki jatkui lähes 19 vuotta
- Voitto jälleen – Lauri Markkanen tekee eron
- NBA:n megatähti pitkään sivussa
- NBA:n veteraanitähdelle tyly ilmoitus
- Italian NBA-ikoni teki päätöksensä
- Toimittajan villi visio: NBA:ssa jysähtää – 212 miljoonan dollarin tähti vaihtaa maisemaa?
- Tuomas Iisalon voittokulku ohi
- IL: Susijengin kaksikko joutui sanomaan ”ei kiitos” Alexander Stubbille
- Suru-uutinen: 20-vuotias koripallolupaus loukkaantui ottelussa – kuoli sairaalassa
- IL: Susijengin kaksikko joutui sanomaan ”ei kiitos” Alexander Stubbille
- Lauri Markkanen sai juonenpäästä kiinni – yllättävä tulos
- NBA:n sisäpiiriläinen: Lauri Markkasen tilanteessa yllättävä käänne
- Italian NBA-ikoni teki päätöksensä
- Toimittajan villi visio: NBA:ssa jysähtää – 212 miljoonan dollarin tähti vaihtaa maisemaa?
- Näin Lauri Markkanen kommentoi kuumia siirtohuhuja
- Tuomas Iisalon voittokulku ohi
- Susijengin tilanne on yhä haastava
- Sasu Salin nousee pian huimaan kerhoon – Hanno Möttölä jää taakse