Dallasin GM jätti seuran 24 vuoden jälkeen

© Kuva: Getty Images

Dallas Mavericksin seurajohdossa tapahtuu muutos, kun viimeiset 24 vuotta seuran johtoportaassa työskennellyt Donnie Nelson lähtee seurasta. Dallas ja Nelson ovat purkaneet sopimuksensa yhteisymmärryksessä.

Legendaarisen valmentajan Don Nelsonin poika siirtyi Mavericksiin vuonna 1998, kun isä-Nelson toimi vielä joukkueen päävalmentajana. Hän aloitti ensin isänsä apulais-GM:nä, jonka jälkeen hän toimi pari kautta apuvalmentajana. Sen jälkeen hänestä tuli seuran GM.

Donnie Nelsonin ollessa seuran johdossa se varasi muun muassa Dirk Nowitzkin ja Luka Doncicin sekä voitti mestaruuden vuonna 2011. Sen jälkeen Dallas ei ole kuitenkaan selvinnyt pudotuspelien ensimmäistä kierrosta pidemmälle.

Nelsonin lähdön syynä ovat erimielisyydet seuran sisällä. Dallas palkkasi vuonna 2018 kvantitatiivisen tutkimuksen ja kehityksen päälliköksi Haralabos Voulgarisin. Entinen ammattivedonlyöjä raportoi suoraan omistaja Mark Cubanille ja päävalmentaja Rick Carlislelle Nelsonin vastusteluista huolimatta.


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.