Lahti Basketballin pelaajalle kahden ottelun pelikielto räikeän epäurheilijamaisen teon takia

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Lahti Basketballin Sherwood Brownille kahden ottelun kilpailukiellon.
Brown erotettiin Korisliigan ottelusta Lahti Basketball – Bisons Loimaa 16.10. Brown osui pelitilanteen ulkopuolella kyynärpäällä tarkoituksenmukaisesti vastustajan pelaajaa päähän. Brown erotettiin pelistä sääntökohdan 38.1.1. perusteella (D-virhe), koska erotuomarit ovat pitäneet tekoa räikeän epäurheilijamaisena.
Kurinpitopäällikkö katsoo raportin, videotallenteen ja vastineen perusteella selvitetyksi, että Sherwood Brown on vastustajajoukkueen puolustuslevypallon jälkeen siirtymähyökkäyksen alkaessa huitaissut kyynärvarrellaan vastustajaa kaulan alueelle.
Brown on erotettu pelistä sääntökohdan 38.1.1. perusteella (D-virhe), koska erotuomarit ovat pitäneet tekoa räikeän epäurheilijamaisena. Videon perusteella ei ole aihetta katsoa tekoa toisin. Kurinpitopäällikkö katsoo selvitetyksi, että Sherwood Brown on syyllistynyt kurinpitosääntöjen 4 §:n 1 momentin 5 kohdan mukaiseen vastustajan pelaajan fyysisen koskemattomuuden loukkaamiseen.
Edellä olevan perusteella kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää määrää Sherwood Brownin rangaistukseksi kahden (2) ottelun kilpailukiellon, joka koskee Lahti Basketballin kahta seuraavaa ottelua 23.10. Lahti Basketball – KTP-Basket ja 27.10. BC Nokia – Lahti Basketball.
Pelikiellosta kertoo Koripalloliitto verkkosivuillaan.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Susijengin tähden taival ohi Euroliigassa
- Erikoinen välikohtaus NBA:ssa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- Seagulls otti jo toisen voittonsa finaaleissa
- Cleveland Cavaliers murskaavasti jatkoon
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- 47-vuotias pelaaja loistaa Korisliigassa
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Susijengin pelaajalle katkera finaalitappio
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- Tuomas Iisalon Memphis romahti pahasti
- Idän suosikit jyräävät NBA:n playoffeissa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä