Susiladies tavoittelee paikkaa EM-kisoissa – edessä kova haaste

Susiladies aloittaa EM-karsintaottelunsa ensi viikolla, kun Suomi matkustaa pelaamaan vierasottelun Liettuassa torstaina ja saa kotikentällään Urhea-hallissa vastaansa Ukrainan sunnuntaina 14.11. Tavoitteena on EM-kisat 2023, jotka pidetään Israelissa ja Sloveniassa.
EM-karsinnoissa 36 maata kilpailee 16 pääsylipusta vuoden 2023 EM-kisoihin. Karsinnat tullaan pelaamaan kolmessa ikkunassa, jotka Suomen osalta pelataan marraskuussa 2021, siitä vuoden päästä marraskuussa 2022 ja lopulta helmikuussa 2023.
EM-kisat pelataan Sloveniassa ja Israelissa kesällä 2023. Kisaemännät ovat automaattisesti oikeutettuja kisapaikkaan, mikä tarkoittaa, että todellisuudessa EM-karsintojen kautta on vain 14 kisapaikkaa jaossa.
Arvonnoissa joukkueet jaettiin kymmeneen lohkoon, joiden jokainen voittaja etenee EM-kisoihin. Sen lisäksi neljä parasta toiseksi sijoittunutta saa kisapaikan. Mikäli Israel tai Slovenia sijoittuvat 14 parhaan maan joukkoon karsinnoissa, niin kisoihin etenee seuraavaksi parhaiten sijoittunut lohkokakkonen.
Susiladies karsii B-lohkossa, jossa ovat Suomen lisäksi Liettua, Ukraina ja Ranska.
Serbia hallitseva mestari, Ranska hopealla
Edelliset naisten EM-kisat pelattiin viime kesäkuussa, jolloin järjestäjämaina olivat Ranska ja Espanja. Voittajaksi selviytyi Serbia, joka päihitti Ranskan finaaliottelussa 63-54. Pronssin vei Susiladiesin EM-karsintavastustaja Belgia, joka voitti Valko-Venäjän pronssiottelussa 69-77.
Koko turnauksen arvokkaimmaksi pelaajaksi (MVP) valittiin Serbian Sonja Vasić, joka päätti mielettömän uransa elokuussa Tokion olympialaisiin, joissa Serbia sijoittui neljänneksi.
Kisojen paras piste- ja levypallonainen oli yhdysvaltalaissyntyinen Jonquel Jones, joka edusti Bosnia-Hertsegovinaa kaksoiskansalaisuudella. Jones tilastoi kisoissa hurjat 24,3 pistettä ja 16,8 levypalloa ottelua kohden. Connecticut Sunia ja UMMC Eketarinburgia seurajoukkuekaudella edustava Jones palkittiin WNBA-kauden 2021 arvokkaimmaksi pelaajaksi.
Susiladiesin EM-lohkovastustajista Ukraina ja Liettua eivät päässeet edelliskisoihin.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- Tuomas Iisalon Memphis romahti pahasti
- 47-vuotias pelaaja loistaa Korisliigassa
- Idän suosikit jyräävät NBA:n playoffeissa
- Susijengin pelaajalle katkera finaalitappio
- Taas tuli turpaan – Tuomas Iisalo ja Memphis alakynnessä
- Nikola Jokicin triplatupla ei riittänyt
- NBA:n pudotuspeleissä murskalukemia
- Tuomas Iisalolle aivan järkyttävä selkäsauna NBA:ssa
- Los Angeles Lakers ja LeBron James piestiin pudotuspeliavauksessa
- 47-vuotias pelaaja loistaa Korisliigassa
- Tuomas Iisalolle aivan järkyttävä selkäsauna NBA:ssa
- Los Angeles Lakers ja LeBron James piestiin pudotuspeliavauksessa
- Taas tuli turpaan – Tuomas Iisalo ja Memphis alakynnessä
- Nikola Jokicin triplatupla ei riittänyt
- NBA:n pudotuspeleissä murskalukemia
- Susijengin pelaajalle katkera finaalitappio
- Tuomas Iisalon Memphis romahti pahasti
- Idän suosikit jyräävät NBA:n playoffeissa
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt