Suomalaispelaajat kovassa iskussa Euroopan kentillä

Sasu Salinin 20 pistettä eivät riittäneet viemään Teneriffaa vielä jatkoon Mestarien liigan Play-In -kierroksella. Mikael Jantusen Oostende sen sijaan piti jatkotoiveensa elossa tasoittamalla otteluvoitot Igokeaa vastaan.
Teneriffa ei pystynyt nappaamaan toista voittoaan turkkilaisesta Karsiyakasta, kun se taipui vieraskentällä 80-88 (44-39). Salin oli koko ottelun pistetykki heittämällä 20 pistettä. Lisäksi hän kaunisteli tilastojaan kolmella levypallolla, kolmella syötöllä ja riistolla. Emir Sulejmanovic kasasi kaksi pistettä, levypallon ja riiston. Joukkueiden välinen kolmas ja ratkaiseva ottelu pelataan torstaina.
Ottelutilastot
Oostende oli sen sijaan selkä seinää vasten hävittyään ensimmäisen ottelunsa Igokeaa vastaan. Belgialaisjoukkue ei jättänyt mitään sattuman varaan toisessa ottelussa ottamalla selvän 85-64 (50-24). Jantunen saalisti kaksi pistettä, kuusi levypalloa ja syötön. Igokea ja Oostende pelaavat kolmannen ottelun torstaina.
Ottelutilastot
Espanjan liigassa Manresan loistokausi jatkui 104-84 (54-56)-voitolla Obradoirosta. Elias Valtonen oli jälleen Manresan parhaimmistoa 10 pisteen, kahden levypallon ja kahden riiston tilastoilla. Lisäksi Valtosen plusmiinustilasto oli 22 plussan puolella, joka oli joukkueen toiseksi paras lukema. Manresa kipusi sarjassa jo kolmanneksi. Samalla Manresa sinetöi paikan Copa del Rey –turnaukseen 18 vuoden tauon jälkeen.
Ottelutilastot
Romanian liigassa Pitesti nousi kovalla toisen puoliajan esityksellä 82-66 (31-37)-voittoon Mierurea Ciucista. Ilari Seppälän iltapuhde käsitti kuusi pistettä, yhden levypallon, syötön ja kaksi riistoa. Pitesti jatkaa sarjassa kakkospaikalla.
Ottelutilastot
Hollannin cupissa Edon Maxhuni oli Heroes Den Boschin paras pistemies, kun Heroes eteni välieriin voitettuaan Den Helder Sunsin 88-47 (45-24). Maxhuni heitti 16 pistettä, antoi neljä syöttöä ja riisti peräti viidesti. Heroes voitti Sunsin yhteistuloksella 168-110.
Ottelusta ei ole saatavilla tilastoja.
Islannin liigassa Shawn Hopkins heitti 13 pistettä, mutta se ei riittänyt voittoon Stjarnanin hävitessä IR:lle 77-88 (38-45). Hopkins kahmi myös neljä levypalloa.
Ottelutilastot
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Ranskan NBA-supertähdestä huojentava uutinen
- Suomi taipui Espanjalle EM-finaalissa
- Totta se on – Suomi eteni koripallon EM-finaaliin
- Lauri Markkanen kokeili maalivahdin hommia
- NBA:ssa varsin erikoinen prosessi
- NBA:ssa tehtiin uusi sopimusennätys
- Tässä ovat Seagullsin uudet omistajat
- Korisliigassa tehtiin lisää sopimuksia
- Karmea uutinen NBA-finalistista
- Kevin Durant uuteen seuraan hurjassa kaupassa
- Tässä ovat Seagullsin uudet omistajat
- Totta se on – Suomi eteni koripallon EM-finaaliin
- NBA:ssa varsin erikoinen prosessi
- NBA:ssa tehtiin uusi sopimusennätys
- Lauri Markkanen kokeili maalivahdin hommia
- Korisliigassa tehtiin lisää sopimuksia
- Suomi taipui Espanjalle EM-finaalissa
- Ranskan NBA-supertähdestä huojentava uutinen