Henrik Dettmann otti kantaa Ukrainan tilanteeseen – ”Voimme pelata koripalloa”
Suomi voitti maanantaina hallitsevan Euroopan mestarin toistamiseen kaadettuaan Susijengille tutussa Koperissa Slovenian. Päävalmentaja Henrik Dettmann iloitsi voitosta, mutta muistutti myös maailman tämänhetkisestä tilanteesta.
Dettmann oli tyytyväinen, mutta vakava.
– Olemme onnellisia, että voimme pelata koripalloa, kun ottaa huomioon, miten Ukraina joutuu samaan aikaan taistelemaan maansa ja itsenäisyytensä puolesta, Dettmann totesi Koripalloliiton tiedotteessa.
Mutta kansainvälisen hätätilanteen keskelläkin voitto on voitto. Perjantaina Dettmann totesi suomalaisyleisön nähneen välähdyksen ”tulevaisuuden Susijengistä”. Maanantai viimeistään alleviivasi, että tulevaisuus on valoisa.
– Meillä taisi avauspuoliskon jälkeen vähän uida hyvänolontunne puseroon ja aloimme ajatella, että homma hoituu automaattisesti. Kun Slovenia alkoi painostaa meitä puolustuksessa enemmän, tuli tukalat paikat, mutta siitäkin selvisimme.
Voiton hetkellä Dettmann alleviivasi myös karsintaikkunan suorituksen merkitystä. Vaikka Slovenialta puuttuikin riveistään ykköstykkinsä Luka Doncic, myös Susijengin sivussa olleista pelaajista saisi pari erinomaista viisikkoa.
– Olen todella, todella ylpeä siitä, miten pelaajani esiintyivät. Kaksi perättäistä voittoa hallitsevasta Euroopan mestarista. Teimme suomalaisen koripallon historiaa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Topias Palmin uusi seura selvillä
- LeBron James lähdössä Lakersista? Tässä kolme todennäköisintä vaihtoehtoa
- New York Knicks tekemässä kovan ratkaisun
- Awak Kuierilla ei riittänyt
- Virolaispelaaja varattiin NBA:han
- Miikka Muurisen NBA-tulevaisuus – näin asiantuntijat arvioivat
- Kesän toinen supertähtisiirto – läntinen konferenssi vahvistuu entisestään
- Miikka Muurisen poisjääntiin ei liity draamaa
- Eurooppa ei menestynyt NBA-draftissa
- Tältä näyttää suomalaisten NBA-joukkueet varaustilaisuuden jälkeen
- Aikamoinen kiinnitys: NBA-supertähden yliopistokaveri Korisliigaan
- Miikka Muurisesta pidettiin suut supussa
- Tässä on Susijengin kokoonpano MM-karsintoihin
- Tältä näyttää suomalaisten NBA-joukkueet varaustilaisuuden jälkeen
- Jättisiirto tapahtui: Giannis Antetokounmpo vaihtaa seuraa
- Miikka Muurisen NBA-tulevaisuus – näin asiantuntijat arvioivat
- Kesän toinen supertähtisiirto – läntinen konferenssi vahvistuu entisestään
- NBA Draft 2026: näissä varauksissa SuomiKoris osui nappiin
- Miikka Muurisen poisjääntiin ei liity draamaa
- Susijengin päävalmentaja kertoi – Suomen otteluissa on näkynyt uusi ilmiö