Stephen Curryn hirmuvire liikaa Bostonille – NBA:n finaalit jatkuvat tasaissa merkeissä

Golden State Warriors tasoitti otteluvoitot Boston Celticsiä vastaan voittamalla 107-97. Ottelupari on nyt tilanteessa 2-2.
Boston johti vielä puoliajalla viidellä pisteellä, mutta toisella puoliajalla Golden State otti ohjat Stephen Curryn johdolla. Curry paukutti jälkipuoliskolla 24 pistettä ja yhteensä hän heitti 43 pinnaa. Hän koristeli tilastojaan myös 10 levypallolla. Samalla hänestä tuli neljäs takamies, joka on NBA-finaaleissa yltänyt vähintään 40 pisteen ja 10 levypallon saldoon.
Bostonilta Jayson Tatum (23/11) oli paras pistemies, mutta hän kärsi heikosta heittopäivästä heittäen pelitilanneheittonsa 8/23.
Ottelusarja on nyt tasatilanteessa, kun finaalikaravaani siirtyy seuraavaksi Oaklandiin.
NBA:n viime yön tulos (otteluvoitot):
Boston-Golden State 97-107 (2-2)
Luetuimmat
- Susijengin suurlupaus siirtyy Saksaan – ”Juuri sopiva minulle tähän vaiheeseen”
- Susijengin superlupaus siirtyy tarunhohtoiseen huippuyliopistoon – yksi menestyneimmistä kouluista
- KTP hankki Susijengi-kokemusta joukkueeseen – ”Hyvä juoksemaan kenttää”
- Dallas ja Houston tekivät vaihtokauppaa – isot miehet liikahtelivat
- Stephen Curry jäi ilman onnistunutta kolmen pisteen heittoa – Golden State voitti silti
- Susijengin sentteri jatkaa Korisliigassa – ”Viime kaudesta jäi todella hyvä fiilis”
- Superlupaus johdattaa Susijengin haastajamaajoukkueen Viroa vastaan – ”Leiritys on lyhyt ja intensiivinen”
- Korihaille kaksi Korisliigasta tuttua takamiestä
- NBA-valmentaja teki täyskäännöksen – kieltäytyi päävalmentajapestistä ja jää apuvalmentajaksi
- Awak Kuier kahmi levypalloja