Susijengin ja Ruotsin valmentajat ovat valinneet kahdentoista pelaajan miehistönsä torstai-illan MM-karsintaotteluun Espoo Metro Areenalle. Lauri Markkanen pelaa ensimmäisen maaottelunsa neljään vuoteen ja helsinkiläislähtöinen Tennesseen yliopiston iso laituri Olivier Nkamhoua, 22, debytoi susifanien edessä.

2010-luvulla arvokisoja kolunneesta Susijengin ”vanhasta kaartista” kentälle juoksevat torstai-iltana kapteeni Shawn Huff, seurajoukkueuransa päättänyt Petteri Koponen ja FIBA Mestareiden Liigan mestaruutta keväällä juhlinut Sasu Salin.

Vuosien 2017–19 MM-karsinnoissa ja 2020-21 EM-karsinnoissa maajoukkueläpimurtonsa tehneistä pelaajista mukana ovat säkenöivän debyyttikauden Espanjassa pelannut Elias Valtonen, Belgian mestari Mikael Jantunen, Latvian mestari Alexander Madsen, Hollannin mestari Edon Maxhuni, Italian vuosien jälkeen Tampereen Pyrinnön kautta Belgiaan siirtynyt Topias Palmi sekä huikaisevat Slovenia-ottelut helmikuussa pelannut Ilari Seppälä.

Susijengin kuopuksena Ruotsi-ottelun tusinaan on valittu toukokuussa 18 vuotta täyttänyt Miro Little. Olivier Nkamhoualle edessä on debyytti susifanien edessä ja Lauri Markkaselle ensimmäinen maaottelu sitten kesän 2018 MM-karsintojen.

Ottelu Ruotsia vastaan tulee olemaan Lassi Tuovin debyytti Susijengin päävalmentajana.

Susijengi Ruotsia vastaan to 30.6.

# Nimi Pituus Syntynyt Seura 2022–23
1 Miro LITTLE 195 2004 Sunrise Christian HS (USA)
7 Shawn HUFF 198 1984 free agent
9 Sasu SALIN 191 1991 Iberostar Tenerife (ESP)
11 Petteri KOPONEN 194 1988 free agent
13 Olivier NKAMHOUA 203 2000 Tennessee (NCAA)
18 Mikael JANTUNEN 205 2000 Treviso (ITA)
19 Elias VALTONEN 200 1999 Basquet Manresa (ESP)
20 Alexander MADSEN 208 1995 free agent
21 Edon MAXHUNI 188 1998 free agent
23 Lauri MARKKANEN 213 1997 Cleveland Cavaliers (NBA)
35 Ilari SEPPÄLÄ 188 1993 Saint-Chamond (FRA)
41 Topias PALMI 195 1994 free agent

Päävalmentaja Lassi TUOVI
Valmentaja Mikko LARKAS
Valmentaja Hanno MÖTTÖLÄ
Valmentaja Jussi HIRVONEN

Ruotsi Susijengiä vastaan to 30.6.

# Nimi Pituus Syntynyt Seura 2022-23
1 Denzel ANDERSSON 203 1996 Stàl Ostrow (POL)
3 Erik RUSH 197 1988 Forli (ITA)
6 Tobias BORG 184 1993 Iberostar Tenerife (ESP)
7 Felix TERINS 188 1998 Norrköping Dolphins (SWE)
9 Pelle LARSSON 195 2001 Arizona (NCAA)
12 Ludvig HÅKANSON 193 1996 Bilbao Basket (ESP)
15 Mattias MARKUSSON 217 1996 Opava (CZE)
16 Nicholas SPIRES 210 1994 Spojnia Stargard (POL)
18 Viktor GADDEFORS 201 1992 Dinamo Bucuresti (ROU)
19 Melwin PANTZAR 190 2000 Valladolid (ESP)
35 Simon BIRGANDER 210 1997 Joventut Baddalona (ESP)
44 David HÖÖK 195 1999 Tau Castello (ESP)

Päävalmentaja Boris BALIBREA
Päävalmentaja Joakim KÄLLMAN
Päävalmentaja Ludwig DEGERNÄS
Päävalmentaja Mikko RIIPINEN

Lähde: Koripalloliiton tiedote