Susijengin päävalmentaja luottaa konkareihin – ”Joistain asioista ei kannata kantaa huolta”

Susijengin vuosikymmenen takaisesta Euroopan huipulle nostaneesta joukkueesta on jäljellä enää Sasu Salin sekä uransa tähän kesään lopettavat Shawn Huff ja Petteri Koponen.
Varttuneemmat herrasmiehet ovat vetristyneet kesän edetessä. Joukkueen viimeiset jäljellä olevat 1980-luvulla syntyneet pelaajat, Shawn Huff ja Petteri Koponen, pääsivät kumpikin elementtiinsä torstain jatkoaikatrillerissä Jyväskylässä.
– Selvää on, että joistain asioista ei kannata kantaa huolta. Vanhoilla herroilla on aika monet arvokisavalmistautumiset ja susikesät takanaan ja tiedämme tasan tarkkaan, että kun tosipaikka tulee, he ovat hyvässä kunnossa ja valmiit iskemään uuden vaihteen silmään, Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi toteaa Koripalloliiton tiedotteessa.
Susijengi kerääntyi sunnuntaina yhteen hiomaan kollektiivista itseluottamusta ja hakemaan kansainvälistä pelitempoa tämän viikon koitoksia varten. Torstaina Tampereella tiedossa on MM-jatkokarsinnan avaus Israelia vastaan ja sunnuntaina Tallinnan Saku Suurhallissa vastaan asettuu Jukka Toijalan valmentama Viro.
Pitkän kesän kääntyessä syksyyn on uuden päävalmentajan olemus raukea ja täynnä itseluottamusta.
– Keskitytään seuraavaan otteluun, valmistaudutaan siihen ja eletään päivä kerrallaan niin kuin aina.
Susijengi ja Israel kohtaavat MM-jatkokarsintaottelussa Tampereen Nokia Arenalla torstaina 25.8. klo 18.30 alkaen. Ottelu televisioidaan suorana Nelosella ja Ruutu-palvelussa.
- Rikkooko LeBron James NBA:n piste-ennätyksen ensi yönä?
- Pahoissa skandaaleissa rypenyt NBA-seura myytiin
- Susijengin takamies selättänyt loukkaantumiset – ”Nyt alkaa ruoste hiljalleen karista”
- Susiladies-konkari tyytymätön rooliinsa seurajoukkueessaan – ”Etsittiin kirurgia ja palkattiin psykiatri”
- Lauri Markkasen komea putki poikki – vaisu Utah taipui kotonaan
- Susiladies viimeisiin EM-karsintoihin ilman Awak Kuieria
- NBA:ssa nähtiin jättikauppa – Kyrie Irving jättää Brooklynin
- Susijengin tykittäjät iskivät kovia pisteitä
- Susiladiesin pelaajat hyvässä iskussa maaotteluihin
- NBA-yössä yllätystappioita
- Nämä NBA:n supertähdet Lauri Markkanen päihitti matkalla tähdistöotteluun
- Näin Jazzin päävalmentaja kommentoi Lauri Markkasen valintaa – ”Hän ansaitsee sen”
- Giannis Antetokounmpo täräytti jälleen 50 pistettä rikki – NBA-ottelu meni tappeluksi
- Lauri Markkanen valittiin tähdistöotteluun
- Pahoissa skandaaleissa rypenyt NBA-seura myytiin
- Lauri Markkanen jatkoi hurjaa putkeaan – Utah paranteli asemiaan
- Lauri Markkanen myönsi ehtineensä jo huolestua – ”Hermoja raastava tilanne”
- LeBron James nousi kaikkien aikojen listalla ja lähestyy piste-ennätystä
- Lauri Markkasen tupla-tupla laiha lohtu
- NBA:ssa nähtiin jättikauppa – Kyrie Irving jättää Brooklynin