Karhu tarrasi kiinni jatkopaikkaan eurokentillä – Susijengin takamiehen tulikuuma vire jatkuu

Kauhajoki jatkoi upeita otteitaan FIBA Europe Cupissa, kun se kaatoi slovakialaisen Patrioti Levicen vieraskentällä 55–86 (31–28). Kauhajoki jatkaa jatkolohkonsa kärjessä puhtaalla pelillä.
Kauhajoen osalta padot murtuivat kolmannella neljänneksellä. Vain 28 pistettä avauspuolikkaalla tehneet vieraat laittoivat koria korin perään vieden neljänneksen peräti 32–8. Kun ilotulitus jatkui päätöskympin avausminuuteilla, ei voittajasta ollut lopulta epäselvyyttä.
Kauhajoen parhaimmistoa olivat 23 pistettä kovalla prosentilla (FG: 10/11) viimeistellyt Jaye Crockett, 15 pinnaa nakuttanut Kuany Kuany sekä 10 pinnaa mieheen heittäneet Henri Kantonen ja Severi Kaukiainen.
Kauhajoki on voittanut nyt kaikki neljä jatkolohkon otteluaan ja pitää nimissään lohkon kärkipaikkaa puhtaalla pelillään. Lohkon kaksi parasta etenevät puolivälieriin, ja sen pahimmat kilpailijat ovat 2–2-saldolla olevat BC Budivelnyk Kiova sekä Hapoel Haifa.
Kauhajoki kohtaa kotikentällään molemmat kahdessa voitossa olevat kilpailijansa vielä jäljellä olevissa otteluissa. Budivelnyk matkaa Kauhajoelle 1. helmikuuta ja Hapoel Haifa 7. helmikuuta.
Mestarien liigassa saatiin 16 parhaan joukkueen kesken pelattava jatkolohkovaihe käyntiin ja FIBA Europe Cupissa Edon Maxhuni piti Merlins Crailsheimin kiinni jatkopaikassa, kun taas Craiovan jatkohaaveet menivät Topias Palmin vahvasta pelistä huolimatta.
Mestarien liigassa alkoi jatkolohkovaihe, jossa 16 jäljellä olevaa joukkuetta on jaettu neljään lohkoon. Jokaisen lohkon kaksi parasta jatkaa pudotuspeleihin.
Hallitseva mestari Teneriffa aloitti vakuuttavasti voittamalla Murcian selvästi 85-65 (48-34). Sasu Salin sukitti kahdeksan pistettä napaten lisäksi kaksi levypalloa, riiston ja antaen yhden syötön.
Ottelutilastot
Alexander Madsen ei ollut AEK:n kokoonpanossa, kun ateenalaisjoukkue aloitti oman urakkansa 66-86 (39-44)-vierastappiolla Malagaa vastaan.
Ottelutilastot
Tuomas Iisalon valmentama Bonn sen sijaan nappasi 74-68 (43-32)-voiton turkkilaisesta Bahcesehirista.
Ottelutilastot
FIBA Europe Cupin puolella Edon Maxhuni syttyi jälleen liekkeihin entistä seuraansa vastaan ja piti Merlins Crailsheimin jatkohaaveet elossa 102-97 (60-47)-voitolla Heroes Den Boschista. Maxhuni sinetöi Merlinsille voiton ottamalla loppuhetkillä riiston ja naulaamalla seuranneet vapaaheitot varmasti sisään. Takamiestaituri flirttaili tupla-tuplan kanssa 18 pisteen, kahden levypallon, yhdeksän syötön ja kahden riiston tilastoilla. Merlins on lohkossa toisena kahdella voitolla ja kahdella tappiolla.
Ottelutilastot
Topias Palmin ja Shawn Hopkinsin Craiova sen sijaan taipui Porton vieraana 64-90 (34-44). Palmi oli joukkueensa paras pistemies 16 pisteen saldolla täytellen tilastojaan myös kolmella levypallolla. Hopkins keräsi kekoon kahdeksan pistettä, kolme levypalloa, riiston ja torjunnan. Tappion myötä Craiovan jatkohaaveet kariutuivat ja se on hävinnyt kaikki neljä peliään.
Ottelutilastot
Lähde: Koripalloliiton tiedote
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n* palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 500:aan eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
*= 0%:n palkkiokulut koskevat vain osakkeita. Tämänhetkinen hinnanerosopimusprosentti on 76.
Aloita sijoittaminen tästä!- Susiladies-tähti taisteli tiensä takaisin vaikeasta loukkaantumisesta – ”Siinä paljon positiivistakin”
- Utah taipui taas ilman Lauri Markkasta
- Lakers ja Indiana NBA Cupin finaaliin
- Susijengin sentteri huippuvireessä Mestarien liigassa – Sasu Salin teki historiaa
- Luka Doncic jyräsi ilman Lauri Markkasta pelanneen Utahin
- Koripallon EM-kotikisojen 2025 logo on julkaistu
- Susijengin takamies vaihtaa seuraa – iso rooli kovatasoisemmassa sarjassa
- NBA Cupin välieräjoukkueet selville
- Awak Kuier huippuiskussa kärkiottelussa
- Susijengin tähden joukkue hurjassa iskussa
- Awak Kuier huippuiskussa kärkiottelussa
- Susijengin takamies vaihtaa seuraa – iso rooli kovatasoisemmassa sarjassa
- Susijengin sentteri huippuvireessä Mestarien liigassa – Sasu Salin teki historiaa
- Susijengin tähden joukkue hurjassa iskussa
- Luka Doncic jyräsi ilman Lauri Markkasta pelanneen Utahin
- Lakers ja Indiana NBA Cupin finaaliin
- Korisliiga sai uuden kolmen pisteen heittojen kuninkaan – Karhun alamäki jatkuu
- Koripallon EM-kotikisojen 2025 logo on julkaistu
- NBA Cupin välieräjoukkueet selville
- Utah taipui taas ilman Lauri Markkasta