Susiladies-peluri palaa tuttuihin maisemiin – ”Pelityyli ja kaupunki ovat tuttuja”

Viime kaudella Espanjan liigan Bembibressä pelannut Anniina Äijänen, 27, vaihtaa seuraa. Äijänen palaa tuttuun ympäristöön, kun hän on tehnyt sopimuksen sarjanousija Universitario Ferrolin kanssa.
Menneen kauden Äijänen pelasi Bembibressä, joka sijoittui sarjassa lopulta yhdeksänneksi. Viime kaudella Bembibre varmisti sarjapaikkansa vasta viimeisellä kierroksella, joten joukkue petrasi paljon.
– Kaudesta jäi positiivinen fiilis. Sarja oli todella tasainen ja motivoiva. Pystyimme joukkueena nostamaan tasoa, kun valmennus vaihtui, Äijänen tiivistää kauden.
Lopulta Bembibre jäi voiton päähän pudotuspelipaikasta. Äijänen sai paljon vastuuta, kun peliaikaa kertyi ottelua kohden lähes 23 minuuttia ja sinä aikana hän tehtaili tilastokeskiarvoikseen 4,8 pistettä, 4,4 levypalloa ja yhden syötön.
– Vähän jäi hampaankoloon jäädä yhden voiton päähän loppupeleistä, mutta kokonaisuudessa olen tyytyväinen omaan ja joukkueen suorittamiseen.
Ensi kaudeksi Äijänen palaa tuttuihin maisemiin, kun hän on tehnyt Ferrolin kanssa sopimuksen. Äijänen pelasi seurassa myös kausina 2019-21 ja oli nostamassa seuraa pääsarjatasolle.
Viime kauden päätteeksi Ferrol voitti jälleen LF Challengen ja nousi takaisin LF Endesaan yhden välivuoden jälkeen. Joukkueessa pelasi viime kaudella Marianne Kalin, joka jatkaa seurassa myös ensi kaudella.
– Paluu Ferroliin tuntui luontaiselta siirtymältä. Pelityyli ja kaupunki ovat tuttuja. Juttelin valmentajan ja Mariannen kanssa viime kaudesta ja tulevasta. Joukkueessa on hyvä yhteishenki ja seura haluaa panostaa tulevaan kauteen. Olen iloinen sopimuksen syntymisestä, Äijänen avasi siirtonsa taustoja.
Lähde: Koripalloliiton tiedote
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Turpaan tuli – LeBron Jamesin kausi on ohi
- Susijengin tähden taival ohi Euroliigassa
- Erikoinen välikohtaus NBA:ssa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- Seagulls otti jo toisen voittonsa finaaleissa
- Cleveland Cavaliers murskaavasti jatkoon
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä
- 47-vuotias pelaaja loistaa Korisliigassa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Erikoinen välikohtaus NBA:ssa
- Susijengin tähden taival ohi Euroliigassa
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- Tuomas Iisalon Memphis romahti pahasti
- Seagulls otti jo toisen voittonsa finaaleissa