Mestarivalmentaja palaa tuttuihin maisemiin – ”Pelaajat, seuran johto ja koko kaupunki ovat olleet minulle valtavan suuri tuki”
Swans Gmundenin Itävallan triplamestaruuteen (liiga, cup, supercup) valmentanut helsinkiläislähtöinen Anton Mirolybov, 45, on allekirjoittanut yksivuotisen jatkosopimuksen mestariseuran kanssa. Vakavasta sairaudesta toipuva Mirolybov on neljän Gmundenin vuotensa aikana komentanut joukkueensa kahteen Itävallan mestaruuteen.
Alati harvinaisen kolmoismestaruuden jälkeen Swans Gmunden ilmoitti suomalaisvalmentajalleen tahtovansa jatkaa tämän sopimusta jälleen kerran yhdellä vuodella. Tyytyväisyys oli molemminpuolista.
– Gmundenin johto on ollut tyytyväinen, emmekä puhu pelkästään tästä vuodesta, vaan koko neljä vuotta kestäneestä yhteisestä proggiksestamme. Arvostan todella korkealle sen, että sama itävaltalainen runko on jatkanut vuodesta toiseen, ja että luottamuksemme on molemminpuolista, Mirolybov kommentoi Koripalloliiton tiedotteesta.
– Isossa kuvassa mietittynä Gmunden kaupunkina ja Swans seurana ovat minulle aivan erityisiä. Pelaajat, seuran johto ja koko kaupunki ovat olleet minulle valtavan suuri tuki viimeisen kahden vuoden aikana. Ilman heitä en olisi tässä nyt.
Mirolybov on yhdessä apuvalmentajansa Aleksi Koskisen kanssa nostanut aiemmin kroonisena hopeajoukkueena tunnetun Swansin Itävallan ehdottomaksi voimaseuraksi. Viimeisen neljän vuoden aikana Gmunden on voittanut kaksi Itävallan liigan mestaruutta, yhden cup-mestaruuden ja kaksi supercupin mestaruutta sekä sijoittunut kerran hopealle. Lisäksi Mirolybov nimettiin Itävallan Bundesliigan vuoden valmentajaksi keväällä 2021 ja keväällä 2023.
Sanomattakin selvää, että Swans Gmundenin ja Mirolybovin yhteisenä tavoitteena on puolustaa mestaruutta menestyksekkäästi tulevalla kaudella. Joukkueen valmennusjohtoon on kuitenkin tulossa muutos, sillä Aleksi Koskinen vaihtaa maisemaa.
– Mestaruus on tietenkin tähtäimessämme, mutta kaikkein eniten uskon päivittäiseen hyvään tekemiseen, jonka seurausta menestys on, Mirolybov muotoilee.
– Suuri kiitos menneistä vuosista Aleksi Koskiselle, joka on ollut ensiluokkainen työpari ja valtava apu minulle paitsi valmennuspuolella, myös ystävänä ja tukena.
Mirolybov on kaksikymmenvuotisen pääsarja- ja ammattilaisvalmentajauransa aikana valmentanut Itävallan lisäksi mm. Suomessa (Kouvot, KTP-Basket, naisten maajoukkue), Saksassa (Mitteldeutscher, Löwen, Chemnitz, UBC Hannover, Leipzig, Kirchheim) ja Luxemburgissa (Basket Racing Luxembourg).
Lähde: Koripalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nyt nähtiin parempaa Awak Kuieria
- NBA-pelaajien välinen kysely paljasti erikoisen tiedon Tuomas Iisalon joukkueesta
- Varoitus muille NBA-joukkueille – täältä tulee Victor Wembanyama
- LeBron James on edelleen liigan halutuin pelaaja – tässä syy:
- Shai Gilgeous-Alexanderilla vielä pitkä matka
- NBA:n ”moraalinen finaali” lännessä
- Hurja nöyryytys seiskapelissä – konferenssifinaaliparit selvillä
- Tässä on NBA:n paras pelaaja
- Toinen MVP-palkinto putkeen – tätä miestä on vaikea pysäyttää
- Kataja jatkaa taistelua – huipennus seiskapelissä
- Järkyttävä uutinen – Memphis Grizzliesin Brandon Clarke on kuollut
- Hurja nöyryytys seiskapelissä – konferenssifinaaliparit selvillä
- Suomen suurlupaus loisti Korisliigan finaalissa
- NBA-pelaajien välinen kysely paljasti erikoisen tiedon Tuomas Iisalon joukkueesta
- Kataja jatkaa taistelua – huipennus seiskapelissä
- Toinen MVP-palkinto putkeen – tätä miestä on vaikea pysäyttää
- NBA:n finaalisuosikki joutui köysiin
- Salon Vilpas hyvin lähellä mestaruutta
- Victor Wembanyama iski näyttävästi takaisin
- LeBron James on edelleen liigan halutuin pelaaja – tässä syy: