Mestari BC Nokia surkeassa tilassa – ”Olimme huonoja”

Miesten Korisliigan hallitseva mestari BC Nokia on tällä kaudella kellariosaston joukkue.
Perjantaina Seagulls hävisi jo kolmannen perättäisen ottelunsa taivuttuaan Kouvoille pistein 72-80. Kouvot katkaisi samalla neljän ottelun tappioputkensa.
– Rehellisesti sanoen ei ole paljoa sanottavaa. Olimme huonoja. Olemme juuri nyt huono koripallojoukkue, ja odotan innolla harjoitusleirille pääsemistä. Kaverit täytyy nyt saada fyysisesti kuntoon ja samalle sivulle keskenään. Maksavat asiakkaat eivät halua katsoa tällaista, kommentoi BC Nokian päävalmentaja Greg Gibson Ruudun haastattelussa.
Finaalit viime keväänä BC Nokialle hävinnyt Helsingin Seagulls voitti KTP-Basketin 99-88. Voitollaan Seagulls nousi sarjataulukon kärkeen. Seagulls ja Joensuun Kataja ovat molemmat voittaneet kahdeksan ottelua, joskin Kataja on pelannut yhden ottelun Seagullsia vähemmän.
Sarjan jumbojoukkue Lapuan Kobrat sai turpaansa sarjanousija Tapiolan Hongalta. Espoolaiset voittivat 84-67.
Hongan puolustuspeli oli myrkkyä Kobrille, jolla on ollut tällä kaudella muutenkin isoja vaikeuksia. Kymmenestä ottelustaan Kobrat on voittanut vain kaksi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Susijengin tähden taival ohi Euroliigassa
- Erikoinen välikohtaus NBA:ssa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- Seagulls otti jo toisen voittonsa finaaleissa
- Cleveland Cavaliers murskaavasti jatkoon
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- 47-vuotias pelaaja loistaa Korisliigassa
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Susijengin pelaajalle katkera finaalitappio
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- Tuomas Iisalon Memphis romahti pahasti
- Idän suosikit jyräävät NBA:n playoffeissa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä