Oklahoma City Thunder kesti – NBA:ssa uusi mestari
Oklahoma City Thunder on voittanut NBA:n mestaruuden voitettuaan finaalisarjan ratkaisseessa seiskapelissä Indiana Pacersin koriluvuin 103-91.
Oklahoma City oli voittanut runkosarjan ja se oli suurin mestarisuosikki pudotuspeleihin lähdettäessä. Yllättävää kuitenkin oli, että Indiana, jonka finaalipaikka itsessään oli jo yllätys, oli vain yhden otteluvoiton päässä mestaruudesta.
Seiskapeliin tuli dramaattinen alku, kun Indianan ykköstähti Tyrese Haliburton joutui jättämään ottelun kesken akillesjännevamman takia. Se heikensi oleellisesti Pacersin iskukukykyä.
Ottelu oli viimeisen kerran tasoisissa tilanteessa 56-56. Oklahoma City teki sen jälkeen minuutin sisään kolme kolmen pisteen koria, eikä Indiana kyennyt nousemaan rinnalle. Viimeisen neljänneksen Thunder aloitti lukemin 9-0, mikä lannisti Pacersin lopullisesti.
NBA:n tämän kauden arvokkaimmaksi pelaajaksi valittu Thunderin Shai Gilgeous-Alexander ylsi kauden päätösottelussaan vahvaan esitykseen heitettyään 29 pistettä ja jaettuaan 12 koriin johtanutta syöttöä. Hänen seurakavereistaan Jalen Williams pussitti 20 ja Chet Holmgren 18 pistettä.
Mestaruus oli Oklahoma Cityn organisaatiolle ensimmäinen Oklahoma Cityssa ja Thunder-nimellä. Aiemmin seura oli voittanut mestaruuden Seattlessa nimellä SuperSonics 1979. Seattlesta organisaatio muutti Oklahoma Cityyn 2008.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Donald Trump teki koripallohistoriaa
- Sokkisiirto: Hallitsevalle mestarille aikamoinen vahvistus
- Miikka Muurinen avautui – tämän takia hän valitsi Arkansasin yliopiston
- Sasu Salin sai pettyä karusti
- Näin hurjasti saa pulittaa NBA-finaalien lipuista
- New York tarraa vahvasti mestaruuteen
- NBA:n finaaleissa asetelmat keikahtivat täysin
- Näkökulma: Lauri Markkasen joukkue ei saa päästää tätä superlupausta käsistään
- New York Knicksin Jalen Brunson teki historiaa
- Hurjaputkinen New York yllätti Wembanyaman
- Sokkisiirto: Hallitsevalle mestarille aikamoinen vahvistus
- Näkökulma: Lauri Markkasen joukkue ei saa päästää tätä superlupausta käsistään
- Miikka Muurinen avautui – tämän takia hän valitsi Arkansasin yliopiston
- Sasu Salin sai pettyä karusti
- NBA-finaaleja varten tehty muutos miellyttää faneja
- Kapteeni palaa Helsinki Seagullsiin – legendan viimeinen kausi?
- NBA:n finaaleissa asetelmat keikahtivat täysin
- Stephen Curry teki hurjan sopimuksen
- Näin hurjasti saa pulittaa NBA-finaalien lipuista
- New York Knicksin Jalen Brunson teki historiaa