NBA:n sisäpiiritoimittaja Shams Charanian mukaan Oklahoma City Thunder on treidannut tähtipuolustaja Luguentz Dortin Atlanta Hawksiin. Dort oli avainasemassa, kun Thunder voitti NBA mestaruuden vuonna 2025.

Treidi on kolmen joukkueen välinen. Lu Dort ja Ryan Nembhard siirtyvät Atlanta Hawksiin, kun taas Atlantan vuoden 2024 ykkösvaraus Zaccharie Risacher siirtyy Dallas Mavericksiin. Oklahoma City Thunder saa treidissä kolme toisen kierroksen varausvuoroa.

Dort valittiin NBA All-Defensive First Teamiin vuonna 2025. Kyseessä on yksi liigan parhaista kaaripuolustajista. Dort tunnetaan erinomaisesta puolustuspelaamisestaan ja kyvystään häiritä vastustajien tähtipelaajia.

Toisaalta hän on saanut uransa aikana myös kritiikkiä ajoittain turhan fyysisestä ja jopa likaiseksi luonnehditusta pelityylistään. Välillä Dort menee tilanteisiin liian kovaa, minkä vuoksi hänen otteitaan on arvosteltu.

Vaikka Dortin lähtö jättää Thunderin puolustukseen aukon, joukkueella on edelleen riveissään kaksi NBA:n eliittipuolustajaa, Cason Wallace ja Alex Caruso. Poikkeuksellisen vahva Thunder keräsi treidissä jälleen lisää varausvuoroja, ja seuran tulevaisuus näyttää uskomattoman valoisalta.

Thunderin toiminnanjohtaja Sam Prestille on annettava jälleen kukat tästä treidistä. Presti on kehittänyt vuosien aikana strategian, jossa nuoret lupaukset kehitetään välittömästi luotettaviksi rotaatiopelaajiksi ja vanhemmat veteraanit myydään eteenpäin. NBA:sta ei löydy vastaavaa strategista neroa ja varaustilaisuuksien velhoa, kuin Sam Presti.

Hawksin kannalta treidi on loistava. Dort nostaa Hawksin valmiiksi korkeatasoista puolustusta vielä lähemmäs liigan eliittiä. Pystyykö Hawks aiheuttamaan ääntä itäisessä konferenssissa? Paljon riippuu Jalen Johnsonin kehityksestä ja siitä, pystyykö hän ottamaan seuraavan askeleen kohti supertähden asemaa ensi kaudella.

Linkki twiittiin.

Shams Charania

@ShamsCharania
BREAKING: The Oklahoma City Thunder trading All-Defensive wing Lu Dort to the Atlanta Hawks in a three-team deal that sends three second-round picks to OKC, former No. 1 pick Zaccharie Risacher to the Dallas Mavericks and Ryan Nembhard to Atlanta, sources tell ESPN.

LUE MYÖS: