Susijengin Mikko Koivisto on viihtynyt Loimaalla – yllätyksekseenkin

Nilan Bisonsin riveissä toisen peräkkäisen Suomen mestaruutensa keväällä napannut Susijengin takamies Mikko Koivisto on menneeseen kauteen kaikkineen suhteellisen tyytyväinen ja vakuuttaa SuomiKoris-sivustolle viihtyvänsä mainiosti Loimaalla – vaikkei tätä ensi alkuun itse uskonutkaan.
– Tietysti viime kaudesta on päällimmäisenä hyvä tunne, mestaruus kaksi kertaa peräkkäin on iso juttu niin joukkueelle kuin koko Loimaalle. Henkilökohtaisesti kausi meni ihan ok. Aina voi parantaa, mutta ihan tyytyväinen kuitenkin olen, maajoukkueen kanssa syyskuun EM-kisoihin valmistautuva Koivisto sanoo.
Loimaalaiset saivat heinäkuun alussa vielä ylimääräisen bonuksen, kun paikka EuroCupissa ensi kaudeksi sai sinettinsä.
– EuroCupiin pääsy tuli vähän yllätyksenä, mutta positiivisena sellaisena. Todella kova sarjahan se on. Kun sarja nyt vähän laajeni, niin vähän pienempien maiden joukkueitakin voi päästä mukaan ja jo viime kausi osoitti, että yllättäjiä voi tulla, Koivisto arvioi.
Kuusi vuotta Yhdysvalloissa pelanneelle Koivistolle paluu Suomeen ja Torpan Poikiin oli edessä vuonna 2010. Vuotta myöhemmin Koivisto siirtyi sitten omaksikin yllätyksekseen Loimaalle.
– Kun Loimaa nousi liigaan, niin aluksi mietin että se on varmasti epätodennäköisin paikka, johon lähtisin pelaamaan, Koivisto muistelee hymyillen.
– Seurasta huomasi kuitenkin heti, että se todella haluaa menestyä. Hyvin olen viihtynyt.
Kim Sanden
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Susijengistä pudonnut löysi uuden seuran
- Alexander Stubb hehkutti Susijengiä
- Saksa voitti koripallon MM-kultaa
- Susijengi kaatui saappaat jalassa
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Alexander Stubb hehkutti Susijengiä
- Susijengi kaatui saappaat jalassa