Kouvot murskasi Lappeenrannan Namikan
Kouvot otti tiukan otteen pudotuspelipaikasta ja heitti samalla paineita lauantaina pelaavien Lahden Namikan ja Salon Vilppaan harteille voittamalla perjantaina Lappeenrannan Namikan 101-71 (46-31).
Kouvot ei antanut isännilleen mitään mahdollisuuksia, vaan vei avausneljänneksen heti kättelyssä selvästi 28-19 eikä katsonut sen jälkeen taakseen. Kouvolalaiset upottivat heittonsa kovalla prosentilla sisään ja tilille tuli yhteensä jopa 14 kolmosta.
Vierasjoukkueelta loistivat 22 pistettä tehneet Cliff Colimon sekä Justin Hawkins. Ville Kaunisto oli hurjassa iskussa kentän molemmissa päissä, kun hän nakutti 21 pistettä, kahmi 12 levypalloa joista seitsemän oli hyökkäyspäässä. Lisäksi hän torjui vastustajan heiton kolmasti. Ilari Seppälä ja Matt Gibson onnistuivat tehtailemaan ottelussa 13 pistettä.
Namikan ykkösnimi oli Todd Brown 23 pisteellä. Hän sai tulitukea Greg Loginsilta (17), Atte Pertulta (10) ja Brandon McKnightilta (10).
Kouvojen voitto tiesi sitä, että Korikobrien haaveet pudotuspeleistä kariutuivat. Lisäksi Vilppaan on voitettava oma pelinsä lauantaina tai muuten Kouvot on pudotuspeleissä.
LUE MYÖS:
- Lauri Markkaselle todella tyly selkäsauna – alku käsittämätön
- Nyt se on ohi – LeBron Jamesin putki jatkui lähes 19 vuotta
- Voitto jälleen – Lauri Markkanen tekee eron
- NBA:n megatähti pitkään sivussa
- NBA:n veteraanitähdelle tyly ilmoitus
- Italian NBA-ikoni teki päätöksensä
- Toimittajan villi visio: NBA:ssa jysähtää – 212 miljoonan dollarin tähti vaihtaa maisemaa?
- Tuomas Iisalon voittokulku ohi
- IL: Susijengin kaksikko joutui sanomaan ”ei kiitos” Alexander Stubbille
- Susijengin tilanne on yhä haastava
- Suru-uutinen: 20-vuotias koripallolupaus loukkaantui ottelussa – kuoli sairaalassa
- IL: Susijengin kaksikko joutui sanomaan ”ei kiitos” Alexander Stubbille
- Lauri Markkanen sai juonenpäästä kiinni – yllättävä tulos
- NBA:n sisäpiiriläinen: Lauri Markkasen tilanteessa yllättävä käänne
- Näin Lauri Markkanen kommentoi kuumia siirtohuhuja
- Italian NBA-ikoni teki päätöksensä
- Toimittajan villi visio: NBA:ssa jysähtää – 212 miljoonan dollarin tähti vaihtaa maisemaa?
- Tuomas Iisalon voittokulku ohi
- Susijengin tilanne on yhä haastava
- Sasu Salin nousee pian huimaan kerhoon – Hanno Möttölä jää taakse