Pyrinnön suurlupaus: ”Levypallot pitää voittaa”
Maanantaina Pyynikillä pudotuspelit 83-59 voitolla avannut Pyrintö suuntaa torstaina Lahteen. Edessä on Korisliigan toinen puolivälieräottelu Pyrinnön ja Namika Lahden välillä.
Ensimmäisessä puolivälieräottelussa kahdeksan pistettä heittäneelle Topias Palmille jäi ottelusta hyvä fiilis, mutta hän uskoo molempien joukkueiden parantavan otteitaan entisestään torstaina.
– Ensimmäinen puolivälieräottelu ei ollut paras mahdollinen peli kummaltakaan joukkueelta. Meidän hyökkäyspeli oli varsinkin jaksojen alussa jännittynyttä, mutta kun onnistumisia alkoi tulla puolustuspäässä, hyökkääminen muuttui rennommaksi. Onnistuimme pitämään Lahden tehopelaajat alhaisissa pistemäärissä, mikä oli yksi tärkeä tavoite. Parannettavaa jäi joukkuepuolustuksen toteuttamisessa Namikan hyökkäyssettejä vastaan. Loppujen lopuksi ensimmäisestä pelistä jäi hyvä fiilis, koska voitto irtosi ja pelasimme astetta kovempaa kuin vastustaja, Palmi miettii Pyrinnön sivuilla.
Ottelut jatkuvat torstaina Lahdessa, jossa Namika Lahti onnistui runkosarjan avauskohtaamisessa kaatamaan Pyrinnön 70-66. Palmi näkee, että levypallopeli on torstaina avainasemassa.
– Lahdesta voiton hakeminen edellyttää, että pelaamme fyysisesti ja levypallot pitää voittaa. Meidän pitää myös pystyä pitämään aloitusviisikon ratkaisijat kurissa niin että he eivät pääse ottamaan ratkaisuja heille ominaisista paikoista.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- LeBron Jamesista jälleen ennätysmies
- Susijengi vaihtoi kotia – Espoo liian pieni
- MM-kisapaikasta taisteleva Susijengi: kotiareena vaihtuu!
- Huh, mikä auto! Miikka Muurinen kurvailee upouudella Porschella
- Mikael Jantusen seura hurjassa voittoputkessa
- Lauri Markkasen tilanteesta tuli uutta tietoa
- Huippuseura kintereillä – IL: Näin Susijengin tähti kommentoi kuumia siirtohuhuja
- Awak Kuier ja kumppanit selvisivät haasteesta
- Tuomas Iisalon taktiikka muuttui jo
- Awak Kuier koki yllätystappion
- Huippuseura kintereillä – IL: Näin Susijengin tähti kommentoi kuumia siirtohuhuja
- MM-kisapaikasta taisteleva Susijengi: kotiareena vaihtuu!
- Susijengiltä hurja nousu heikon esityksen päätteeksi
- Sasu Salin yllättyi kun kuuli huimasta saavutuksestaan: ”Oho!”
- Huh, mikä auto! Miikka Muurinen kurvailee upouudella Porschella
- Susijengillä on loistava sauma MM-kisoihin
- Lauri Markkasen tilanteesta tuli uutta tietoa
- Susijengi upeasti jatkoon MM-karsinnassa
- Utah taipui ilman Lauri Markkasta farssin keskellä
- Olivier Nkamhoua täräytti itsensä Susijengin sankariksi – avasi millaista on pelata huippuilta perheen edessä