Terve Haanpää uhkuu itseluottamusta: ”Pystyn pelaamaan riittävän hyvällä tasolla päästäkseni maajoukkueeseen”

Suomen Susijengin raatelukynsiin kesän 2014 maaottelu-avauksessa kuului Keravan Wyatt Earp, Samuel Haanpää, joka sivalteli sunnuntaina Saksaa kymmenellä pisteellä.
Susijengi hallitsi kesän avausmaaotteluaan Saksaa vastaan ensimmäisellä puoliajalla, kunnes joukkueen vajaamiehisyys alkoi näkyä tauon jälkeen ylimääräisen vaihteen puuttumisena.
Pelin avauspuoliskolla tahtipuikkoa heilutteli viime kaudella Espanjan kakkosliigassa pelannut Haanpää, joka hassutti saksalaisisäntiä kymmenellä pisteellä. Leipzigissä kokemansa ja näkemänsä perusteella Haanpää oli verrattain tyytyväinen.
– Aika tyypillinen ensimmäinen peli. Hakemista oli niin itsellä kuin koko joukkueellakin, mutta toisaalta positiivisiakin juttuja löytyi. Oli hyvä päästä näkemään, missä mennään parin leiriviikon jälkeen ja mitä kehitettävää on, ”Santtu” mietiskelee Koripalloliiton tiedotteessa.
Leipzigissä Haanpää keräsi kymmenen pisteen saaliinsa ensimmäisellä puoliajalla. Pelin jälkipuoliskolla saksalaispuolustus tiivistyi niin Haanpään kuin muidenkin Susijengin koritykkien ympärillä.
– Olisihan siitä kymmenestä pisteestä kiva jatkaa toisellakin puoliajalla, mutta Saksa reagoi jonkin verran tauolta tultaessa. Alkumatsista tuli sopivasti paikkoja, toisella ei ihan samalla tavalla enää.
Moni koripallon ystävä yllättyi viime kesänä, kun Haanpää pelasi tiensä aina Sloveniaan lähteneeseen Susijengin EM-kisajoukkueeseen asti.
Yllätys ei niinkään ollut Haanpään pelitaidot, vaan se, kuinka hän raivasi itselleen rotaatiopaikan oltuaan kolme edellistä maajoukkuekesää sivussa loukkaantumisten johdosta. Haanpää ei kuitenkaan itse myönnä pitäneensä EM-kisarotaatiopaikkaansa yllätyksenä.
– Ei minulla ollut muuta epäselvyyttä vuosi sitten kuin se, pysynkö loppuun asti ehjänä. Tiedän kyllä, että kun olen terve, pystyn pelaamaan riittävän hyvällä tasolla päästäkseni maajoukkueeseen, uhkuu Haanpää tervettä, keravalaista itseluottamusta.
Haanpään vuosien mittainen koripalloura on vienyt hänet tähän mennessä koville koripalloparketeille niin USA:ssa kuin Euroopassakin. Slovenian EM-kisat kuuluvat hänen mielessään uran tähän asti ikimuistoisimpiin kokemuksiin.
– Kisat avannut Turkki-peli oli siitä mielenkiintoinen, että kenraaliharjoituksemme Latviaa vastaan ei ollut sujunut kovin hyvin, kun taas Turkkia vastaan latausta oli ihan valtava, mies miettii.
– Turkki-voiton jälkeinen fiilis oli ihan uskomaton, etenkin kun kyseessä oli yksi ennakkoon pahimmista vastustajistamme. Uskon, että se matsi loi meille sen energian, jolla me koko turnaus vedettiin alusta loppuun.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Awak Kuierille tuli iso pettymys
- Nikola Jokicin kausi päätökseen – suursuosikki jatkoon
- Tässä ovat kauden parhaat pelaajat
- NBA:n mestari vaihtuu – tylysti tuli turpaan
- Nikola Jokic nousi esiin – ratkaisu siirtyi
- Boston selvisi kovassa paikassa
- Susijengillä loistava mahdollisuus MM-kisoihin
- NBA:n runkosarjayllättäjän kausi lässähti pahasti
- Karmea uutinen – BC Nokia vetäytyy Korisliigasta
- Lauri Markkasen seuralle pelleilystä luu käteen
- Susijengillä loistava mahdollisuus MM-kisoihin
- Tässä ovat kauden parhaat pelaajat
- Boston selvisi kovassa paikassa
- Nikola Jokic nousi esiin – ratkaisu siirtyi
- NBA:n runkosarjayllättäjän kausi lässähti pahasti
- NBA:n mestari vaihtuu – tylysti tuli turpaan
- Nikola Jokicin kausi päätökseen – suursuosikki jatkoon
- Awak Kuierille tuli iso pettymys