Namikan leirissä manattiin niukkaa häviötä: ”Katkera tappio”
Namika ja Kobrat tarjosivat Korisliigan avausottelussa lahtelaisyleisölle jännitysnäytelmän. Voitto oli tarjolla kummallekin, mutta lopulta vieraat korjasivat sarjapisteet vahvan korinaluspelaamisen turvin.
Pitkän loukkaantumisen jälkeen paluun kentille tehnyt Ilkka Vuori harmitteli tappiota, mutta iloitsi samalla omasta paluustaan.
– Katkera tappio, vastustaja oli valmiimpi. Palloscreenien puolustus epäonnistui läpi pelin, vaikka yritimme saada sitä kuntoon. (Juho) Nenosen heitot söivät meitä. Omassa hyökkäyksessä puuttui pallonliike ja puolenvaihdot. Lisää treeniä tarvitaan, Vuori summasi ottelua Namikan sivuilla.
Vaikka ensimmäinen ottelu lähes vuoteen sujui tilanteen huomioiden hyvin, ei se nostanut suurta riemua.
– Henkilökohtaisella tasolla tämä oli tietysti voitto, kun pääsin pelaamaan pitkän loukkaantumisen jälkeen, mutta tappio harmittaa.
Päävalmentaja Ilkka Palviainen oli Vuoren kanssa pitkälti samoilla linjoilla.
– Onnittelut Lapualle, joka oli selvästi valmiimpi joukkue. Joukkueessamme on potentiaalia, mutta vielä tänään sitä kaikkea ei saatu peliin. Puolustuksesta puuttui tarvittava intensiteetti. Hyökkäyksessä saimme alussa hyviä paikkoja, mutta palloa ei saatu sisään. Pelin edetessä liike huonontui, Palviainen kertasi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liettuan NBA-tähdestä tylympi uutinen
- NBA:n supertähti todella harvinaiseen lukemaan
- Korisliigassa pamahti jättiyllätys
- Lauri Markkanen on taas sivussa – onko syytä huoleen?
- Miikka Muurinen
- Lauri Markkanen
- Suomen tytöt tipahtivat rankingissa
- Tuomas Iisalo voittaa ilman tähtipelaajaansa
- Valta on vaihtunut Korisliigassa
- New Yorkille NBA-pokaali 52 vuoden tauon jälkeen
- Tuomas Iisalon joukoilta tyrmäys kriisiseuralle
- Valtava yllätys nähtiin NBA:ssa
- Lauri Markkanen loisti voitto-ottelussa
- Valta on vaihtunut Korisliigassa
- Tuomas Iisalo voittaa ilman tähtipelaajaansa
- Korisliigassa pamahti jättiyllätys
- Lauri Markkanen ja Giannis huhuissa – yksi ongelma
- Lauri Markkanen on taas sivussa – onko syytä huoleen?
- Stephen Curry hurjassa iskussa – sekään ei riittänyt
- New Yorkille NBA-pokaali 52 vuoden tauon jälkeen