Karhu harjoitteli kovaa viime viikon: ”Pieniä kolhujakin tuli”
Kauhajoen Karhun edellisottelusta on ehtinyt kulua puolitoista viikkoa. Päävalmentaja Sami Toiviaisen mukaan joukkue on hionut erityisesti puolustuspelaamista kuntoon.
– Viime viikolla kävimme läpi puolustusjuttuja lähes koko viikon, mutta loppuviikosta katsoimme myös hieman hyökkäyspeliä. Tempo oli koko viikon hyvä ja pieniä kolhujakin tuli, muttei mitään vakavampaa, Toiviainen valottaa SuomiKoris-sivustolle.
Korisliigan pelirytmi on aiheuttanut tällä kaudella paljon keskustelua. Toisinaan joukkueet pelaavat useita otteluita lyhyen ajan sisään, ja toisinaan edessä on pitkiäkin harjoittelutaukoja.
– On ihan hyvä välillä päästä harjoittelemaankin, mutta tämä on meille tällä kaudella jo kolmas tällainen pidempi tauko peleistä. Jos ajattelemme keskiviikon ottelua KTP:tä vastaan, niin lähtökohdat ovat ihan erilaiset. He ovat pelanneet perjantaina ja sunnuntaina, kun taas meillä edellinen peli oli puolitoista viikkoa sitten. Siinä on vähän vaarana, että mikä on pelituntuma. En ole tilanteesta kuitenkaan hirveästi huolissani, Toiviainen miettii viitaten keskiviikkona siintävään kärkikamppailuun.
Salttu Forsström
LUE MYÖS:
- James Hardenille iso merkkipaalu
- Lauri Markkaselle todella tyly selkäsauna – alku käsittämätön
- Nyt se on ohi – LeBron Jamesin putki jatkui lähes 19 vuotta
- Voitto jälleen – Lauri Markkanen tekee eron
- NBA:n megatähti pitkään sivussa
- NBA:n veteraanitähdelle tyly ilmoitus
- Italian NBA-ikoni teki päätöksensä
- Toimittajan villi visio: NBA:ssa jysähtää – 212 miljoonan dollarin tähti vaihtaa maisemaa?
- Tuomas Iisalon voittokulku ohi
- IL: Susijengin kaksikko joutui sanomaan ”ei kiitos” Alexander Stubbille
- Suru-uutinen: 20-vuotias koripallolupaus loukkaantui ottelussa – kuoli sairaalassa
- IL: Susijengin kaksikko joutui sanomaan ”ei kiitos” Alexander Stubbille
- Lauri Markkanen sai juonenpäästä kiinni – yllättävä tulos
- NBA:n sisäpiiriläinen: Lauri Markkasen tilanteessa yllättävä käänne
- Näin Lauri Markkanen kommentoi kuumia siirtohuhuja
- Italian NBA-ikoni teki päätöksensä
- Toimittajan villi visio: NBA:ssa jysähtää – 212 miljoonan dollarin tähti vaihtaa maisemaa?
- Tuomas Iisalon voittokulku ohi
- Susijengin tilanne on yhä haastava
- Sasu Salin nousee pian huimaan kerhoon – Hanno Möttölä jää taakse