Rajapyykkejä rikkoontui Korisliigassa

Sunnuntaina Tapiolan Hongan Tero Laitinen rikkoi 300 runkosarjaottelun rajan ottelussa KTP Basketia vastaan. Loimaa Bisonsin Ville Mäkäläinen ylitti Pyrintöä vastaan 3000. runkosarjapisteen rajan.
Laitinen aloitti pääsarjan ToPon riveissä Aura-Basketia vastaan lokakuussa 2005. Hän on heittänyt urallaan yhteensä 856 pistettä ja kauhonut 662 levypalloa. Yhden ottelun henkilökohtaiset ennätykset ovat 19 pistettä ja 13 levypalloa.
Tilille on kertynyt kaksi SM-hopeaa, toinen ToPossa ja toinen Kouvoissa. Laitinen on pelannut 83 nuorten maaottelua, joista pistesaldo on 476.
Ville Mäkäläinen ylitti Pyynikin pelissä Pyrintöä vastaan 3000 runkosarjapisteen rajan. Villellä on nyt koossa 3004 pistettä (keskiarvo 7,7) kun takana on 388 runkosarjaottelua. Yhden ottelun piste-ennätys on 32.
Mäkäläisellä on kaksi Suomen mestaruutta (Lahti + Loimaa) kuten myös kaksi SM-hopeaa. Hän on pelannut myös yhden kauden brittien pääsarjassa. Miesten maaotteluja on kertynyt 10 ja nuorten maaotteluja 42.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Susijengin tähden taival ohi Euroliigassa
- Erikoinen välikohtaus NBA:ssa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- Seagulls otti jo toisen voittonsa finaaleissa
- Cleveland Cavaliers murskaavasti jatkoon
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- 47-vuotias pelaaja loistaa Korisliigassa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Susijengin pelaajalle katkera finaalitappio
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- Tuomas Iisalon Memphis romahti pahasti
- Idän suosikit jyräävät NBA:n playoffeissa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä