Pyrintö solmi sopimukset kaksosten kanssa

Tampereen Pyrinnön kasvatit Justus Kilpinen ja Lassi Kilpinen ovat solmineet pelaajasopimuksen Pyrinnön Korisliiga-joukkueen kanssa.
Veljekset harjoittelevat Korisliiga-joukkueen kanssa, mutta pelaavat ainakin alkukaudesta Pyrinnön Divari A -joukkueessa.
192-senttinen ja 22-vuotias Justus Kilpinen on pelannut viimeiset neljä kautta pääosin Pyrinnön kakkosjoukkueessa Divari A:ta, jossa hän teki viime kaudella 11,3 pistettä ja haki 4,5 levypalloa ottelua kohden. Debyyttinsä Korisliigassa Justus teki jo kaudella 2012/2013. Viime kaudella hän esiintyi Pyrinnön Korisliiga-joukkueessa 8 pelin verran 1,3 pisteen keskiarvolla.
Justuksen kaksoisveli Lassi Kilpinen kärsi viime kaudella loukkaantumisista, mutta ehti pelata Divari A:ssa 15 ottelua 5,8 pisteen, 2,9 levypallon ja 2,2 syötön keskiarvoilla. 185-senttinen takamies sai myös tulikasteensa Korisliigassa viime kaudella pelaten Pyrinnön paidassa kaksi Korisliiga-ottelua
Pyrinnöllä on Kilpisten lisäksi pelaajasopimukset Chukwudiebere Maduabumin, Antero Lehdon, Damon Williamsin, Akeem Wrightin, Topias Palmin, Petri Heinosen, Osku Heinosen, Alex Vaenerbergin, Ville Pekkolan ja Mikael Sandbergin kanssa.
Korisliiga alkaa Pyrinnön osalta lauantaina 3.10. vierasottelulla Salon Vilpasta vastaan. Kauden ensimmäinen kotiottelu pelataan Pyynikin palloiluhallissa keskiviikkona 7.10. Joensuun Katajaa vastaan.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Helsingin Seagullsin toiminta jatkuu
- LeBron James sai hurjan sopimuksen
- Belgia voitti koripallon Euroopan mestaruuden
- Suomalaisvalmentaja voitti mestaruuden Bundesliigassa
- Susijengin huippupelaaja siirtyy Italiaan
- Lauri Markkanen sai uusia seurakavereita
- Tässä ovat NBA:n kärkivaraukset
- Mikael Jantunen on Ranskan mestari
- Korisliigassa tehty useita sopimuksia
- Oklahoma City Thunder kesti – NBA:ssa uusi mestari
- Lauri Markkanen sai uusia seurakavereita
- Tässä ovat NBA:n kärkivaraukset
- Mikael Jantunen on Ranskan mestari
- Suomalaisvalmentaja voitti mestaruuden Bundesliigassa
- Susijengin huippupelaaja siirtyy Italiaan
- LeBron James sai hurjan sopimuksen
- Helsingin Seagullsin toiminta jatkuu
- Belgia voitti koripallon Euroopan mestaruuden