Pyrintö solmi sopimukset kaksosten kanssa
Kuva: Juha Tamminen
Tampereen Pyrinnön kasvatit Justus Kilpinen ja Lassi Kilpinen ovat solmineet pelaajasopimuksen Pyrinnön Korisliiga-joukkueen kanssa.
Veljekset harjoittelevat Korisliiga-joukkueen kanssa, mutta pelaavat ainakin alkukaudesta Pyrinnön Divari A -joukkueessa.
192-senttinen ja 22-vuotias Justus Kilpinen on pelannut viimeiset neljä kautta pääosin Pyrinnön kakkosjoukkueessa Divari A:ta, jossa hän teki viime kaudella 11,3 pistettä ja haki 4,5 levypalloa ottelua kohden. Debyyttinsä Korisliigassa Justus teki jo kaudella 2012/2013. Viime kaudella hän esiintyi Pyrinnön Korisliiga-joukkueessa 8 pelin verran 1,3 pisteen keskiarvolla.
Justuksen kaksoisveli Lassi Kilpinen kärsi viime kaudella loukkaantumisista, mutta ehti pelata Divari A:ssa 15 ottelua 5,8 pisteen, 2,9 levypallon ja 2,2 syötön keskiarvoilla. 185-senttinen takamies sai myös tulikasteensa Korisliigassa viime kaudella pelaten Pyrinnön paidassa kaksi Korisliiga-ottelua
Pyrinnöllä on Kilpisten lisäksi pelaajasopimukset Chukwudiebere Maduabumin, Antero Lehdon, Damon Williamsin, Akeem Wrightin, Topias Palmin, Petri Heinosen, Osku Heinosen, Alex Vaenerbergin, Ville Pekkolan ja Mikael Sandbergin kanssa.
Korisliiga alkaa Pyrinnön osalta lauantaina 3.10. vierasottelulla Salon Vilpasta vastaan. Kauden ensimmäinen kotiottelu pelataan Pyynikin palloiluhallissa keskiviikkona 7.10. Joensuun Katajaa vastaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Awak Kuier ja kumppanit selvisivät haasteesta
- Tuomas Iisalon taktiikka muuttui jo
- Awak Kuier koki yllätystappion
- Lauri Markkasen seura rajussa tappioputkessa
- Susijengillä on loistava sauma MM-kisoihin
- Tuomas Iisalolle pakkovoitto – tilanne tukala
- Sasu Salin yllättyi kun kuuli huimasta saavutuksestaan: ”Oho!”
- Olivier Nkamhoua täräytti itsensä Susijengin sankariksi – avasi millaista on pelata huippuilta perheen edessä
- Susijengi upeasti jatkoon MM-karsinnassa
- Utah taipui ilman Lauri Markkasta farssin keskellä
- Susijengi palaa tositoimiin! Belgia-Suomi-ottelun tv-lähetykset ja pelaajat
- Susijengiltä hurja nousu heikon esityksen päätteeksi
- Nyt tuli tietoa Lauri Markkasen poissaolosta
- Sasu Salin yllättyi kun kuuli huimasta saavutuksestaan: ”Oho!”
- Susijengi upeasti jatkoon MM-karsinnassa
- Susijengillä on loistava sauma MM-kisoihin
- Utah taipui ilman Lauri Markkasta farssin keskellä
- Olivier Nkamhoua täräytti itsensä Susijengin sankariksi – avasi millaista on pelata huippuilta perheen edessä
- Tuomas Iisalon synkkyyteen pientä valoa
- Mikael Jantuselta jälleen vahvaa tekemistä