Kouvoille tusina voittoa täyteen – ”Tässä sarjassa ei ole yhtään helppoa peliä”

Lauantain Korisliigan kierroksen ottelu Kouvot – Kobrat osoitti jälleen sen tosiasian, että tämän kauden sarjassa ei ole olemassa etukäteen helppoja pelejä.
Joukkue kuin joukkue voi voittaa kenet tahansa, kotona tai vieraissa. Kouvot onnistui voittamaan Kobrat kotonaan Mansikka-aholla tiukan väännön jälkeen pistein 90-79 (46-37).
– Kun joukkueilla on neljä amerikkalaista pelaajaa, niin tässä sarjassa ei ole yhtään helppoa peliä. On pelattava hyvin, jos aikoo voittaa pelejä. Valmistauduimme tähän peliin niin, että 50 % harjoituksista ajoimme Austenia (Rowland) sisään. Ensimmäisellä puoliajalla taisi mennä kuusi helppoa heittoa läheltä ohi. Neljännen jakson alussa meni neljä helppoa ohi. Kun emme saaneet helpoistakaan paikoista sisään, niin vastustaja pääsi juoksemaan nopeita ja tilanne oli nopeasti meille vain +2. Emme tehneet mitään ihmeellisen väärää hyökkäyspäässä. Peli aukesi, kun saatiin sisään pari vaikeata koria. Mielestäni peli ratkesi lopussa DJ:n (Richardson) kovaan riistoon puolustuspäässä ja riiston jälkeiseen koriin, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen pohti ottelua seuran sivuilla.
Kobrien päävalmentaja Derrick Craytonin mukaan joukkueen pelaamisessa oli nähtävissä jo parempaa.
– Tulimme tähän peliin sillä asenteella, että meidän on pelattava paremmin kuin edellisessä pelissä. Meillä oli tarkoitus pelata kovemmin ja enemmän joukkueena. Pääsimme peliin mukaan, kun saimme stoppeja. Kouvot sai kutienkin kovia heittoja sisään ja se käänsi pelin heille. Emme halua olla viimeisiä ja tavoitteena on päästä pudotuspeleihin. Meillä on vielä runsaasti aikaa pudotuspeleihin.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Susijengin tähden taival ohi Euroliigassa
- Erikoinen välikohtaus NBA:ssa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- Seagulls otti jo toisen voittonsa finaaleissa
- Cleveland Cavaliers murskaavasti jatkoon
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- 47-vuotias pelaaja loistaa Korisliigassa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Susijengin pelaajalle katkera finaalitappio
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- Tuomas Iisalon Memphis romahti pahasti
- Idän suosikit jyräävät NBA:n playoffeissa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä