Korihait-kapteeni latasi suorat sanat: ” Hyökkäys oli ihan per….tä”
Korihait joutui tunnustamaan Karhun paremmakseen joukkueiden keskiviikkoisessa kohtaamisessa. Karhu nappasi pisteet 78-70-voitolla eikä Korihaiden päävalmentaja Jarno Nikula ollut joukkueensa esitykseen kovinkaan tyytyväinen.
Kotijoukkuetta jälleen kerran kapteenin varmuudella kannatellut, Korihaiden illan paras pistemies Mikko Jalonen linjasi närkästyneenä häviön syitä.
– Karhu löysi yksinkertaisesti puoliajalla kopista aseet meidän pysäyttämiseen ja korinteko tuli aika vaikeaksi sen jälkeen. Meillä menee pirun passiiviseksi toisella puoliajalla, sellaiseksi varomiseksi. Varmaan se, kun ollaan hävitty paljon pelejä, on osasyy siihen, Jalonen puhisi Korihaiden sivuilla.
– Sekä Karhu tänään että Kouvot viime matsissa pelasivat hyvin yksinkertaista palloscreen-peliä, mutta me ei yksinkertaisesti olla löydetty aseita siihen. Hyökkäys oli ihan per….tä toisella jaksolla tänään. Ei mene vaan porukan ajatukset yksinkertaisesti yhteen ja sitten siitä tulee sitä yksinpompottamista.
Päävalmentaja Jarno Nikula oli pitkälti samoilla linjoilla joukkueen kapteenin kanssa.
– Mikko tuossa jo linjasi kaikki asiat, joita käytiin kopissakin läpi. Piti lähteä pitämään toisella jaksolla tempoa yllä, mutta Kauhajoki sai meiltä sen vauhdin pois.
Korihailla on nyt edessään viikon lepotauko ja treenien merkeissä jatketaan jälleen ensi viikon puolivälissä.
– Toivotaan, että ehditään saada porukka tervehtymään tällä välin. Eric McAlister ja Emmanuel Holloway nyt eivät vielä siihen lähtöön ehdi, mutta tässäkin pelissä oli pari toipilasta, joiden olisi nyt hyvä saada levättyä ja tervehdyttyä, Nikula linjasi.
LUE MYÖS:
- James Hardenille iso merkkipaalu
- Lauri Markkaselle todella tyly selkäsauna – alku käsittämätön
- Nyt se on ohi – LeBron Jamesin putki jatkui lähes 19 vuotta
- Voitto jälleen – Lauri Markkanen tekee eron
- NBA:n megatähti pitkään sivussa
- NBA:n veteraanitähdelle tyly ilmoitus
- Italian NBA-ikoni teki päätöksensä
- Toimittajan villi visio: NBA:ssa jysähtää – 212 miljoonan dollarin tähti vaihtaa maisemaa?
- Tuomas Iisalon voittokulku ohi
- IL: Susijengin kaksikko joutui sanomaan ”ei kiitos” Alexander Stubbille
- Suru-uutinen: 20-vuotias koripallolupaus loukkaantui ottelussa – kuoli sairaalassa
- IL: Susijengin kaksikko joutui sanomaan ”ei kiitos” Alexander Stubbille
- Lauri Markkanen sai juonenpäästä kiinni – yllättävä tulos
- NBA:n sisäpiiriläinen: Lauri Markkasen tilanteessa yllättävä käänne
- Italian NBA-ikoni teki päätöksensä
- Toimittajan villi visio: NBA:ssa jysähtää – 212 miljoonan dollarin tähti vaihtaa maisemaa?
- Näin Lauri Markkanen kommentoi kuumia siirtohuhuja
- Tuomas Iisalon voittokulku ohi
- Susijengin tilanne on yhä haastava
- Sasu Salin nousee pian huimaan kerhoon – Hanno Möttölä jää taakse