Markkanen loukkasi nilkkansa – San Antonio koulutti Bullsia

Lauri Markkanen ei ehtinyt lauantain ja sunnuntain välisen yön ottelussa San Antonio Spursia vastaan pelata kuin 15 minuuttia, kun hän väänsi nilkkansa ja joutui jättämään ottelun kesken. Tuohon mennessä Markkanen oli tehnyt kuusi pistettä ja poiminut kaksi levypalloa. Markkanen jäi ensimmäistä kertaa NBA-urallaan siis alle kymmenen pisteen.
Chicago Tribunen toimittaja K.C. Johnson osasi kuitenkin kertoa Twitterissä, ettei vamma ole vakava. Markkanen oli muljauttanut jalkansa jo edellisessä Indiana-ottelussa ja tänään sama toistui hänen astuttuaan Spurs-pelaaja Rudy Gayn jalan päälle.
– Markkanen sanoi olevansa luottavainen, että kolmen päivän toipumisella hän on taas pelikuntoinen, kun Bulls seuraavaksi pelaa Oklahoma Cityä vastaan, Johnson sanoi.
Joukkueiden välisessä tasoerossa ei jäänyt epäselvyyttä. San Antonio haki murskaavan voiton lukemin 133-94. Chicagon parhaat pistemiehet olivat Bobby Portis ja Robin Lopez, jotka heittivät 17 pistettä mieheen.
San Antonion tehokkain pelaaja oli puolestaan espanjalainen Pau Gasol 21 pisteellä. Lopputuloksena Gasol ylsi tupla-tuplaan voitettuaan vielä kymmenen levypalloa.
Lähde: NBA.com
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Susijengin tähden taival ohi Euroliigassa
- Erikoinen välikohtaus NBA:ssa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- Seagulls otti jo toisen voittonsa finaaleissa
- Cleveland Cavaliers murskaavasti jatkoon
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- 47-vuotias pelaaja loistaa Korisliigassa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Susijengin pelaajalle katkera finaalitappio
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- Tuomas Iisalon Memphis romahti pahasti
- Idän suosikit jyräävät NBA:n playoffeissa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä