Suomen nuorten maajoukkueet valittu Baltic Sea Cupiin

© Kuva: Ilari Isotalo

18- ja 16-vuotiaiden tyttöjen ja poikien maajoukkueet on valittu huomenna keskiviikkona 3.1. alkavaan Baltic Sea Basketball Cupiin. Perinteinen BSBC-turnaus pelataan Audentesin urheilukoulussa, jossa Suomi kohtaa Latvian, Viron ja Ruotsin kolmen päivän aikana.

Kolmipäiväinen turnaus pyörähtää käyntiin keskiviikkona kello 12:00, kun Suomen 16-vuotiaat tytöt kohtaavat Latvian. Kaikki Suomen maajoukkueet pelaavat keskiviikkona Latviaa vastaan, torstaina Viroa ja päätöspäivänä perjantaina Ruotsia.

Suomen 18-vuotiaat pojat Baltic Sea Basketball Cupissa 2018

Sukunimi Etunimi Seura
Amzil Mustapha HBA
Blomgren Perttu Kobra-Basket
Exaucia Thomas HBA
Granlund Jesper Rocks/ Seagulls
Jantunen Mikael HBA
Lähdetniemi Eetu MuKi
Michelsen Alvar ToPo
Oksa Tuomas MuKi
Pihlajamäki Tomas HBA
Sajantila Erik HBA
Storgård Oscar Porvoon Tarmo
Tahvanainen Ville HBA

Päävalmentaja Jyri Lohikoski
Valmentaja Jari Nykänen
Valmentaja Petri Virtanen
Fysioterapeutti Milos Dobras

Suomen 18-vuotiaat tytöt Baltic Sea Basketball Cupissa 2018

Sukunimi Etunimi Seura
Amzil Latifa HBA
Arike Elina HBA
Bejedi Sara HBA
Kosonen Roosa Catz Lappeenranta
Kuier Awak HBA
Lehti Rosa HBA
Pekonen Ebba HBA
Salovaara Elli SB-Girls
Tulkki Reetta-Sofia Tampereen Pyrintö
Ukkonen Saga HBA
Vehka-aho Lotta Vimpelin Veto
Viita Silja HBA

Päävalmentaja Niko Hellman
Valmentaja Pekka Salminen
Valmentaja Juha-Pekka Männistö
Fysioterapeutti Niklas Hamnström

Suomen 16-vuotiaat pojat Baltic Sea Basketball Cupissa 2018

Sukunimi Etunimi Seura
Botti Jose ONMKY/Huima
Kallio Lauri Honka
Mashrur Jahan MuKi
Kiviranta Arttu Pyrintö
Koponen Kalle Sykki
Korkiatupa Aarni Kori-80
Luukkonen Eemi Lahti Basketball
Mäntynen Joel KTP/Kouvot
Taimela Leevi-Matias Vilpas
Tolonen Ville Sykki
Tuomi Iiro HNMKY
Vapaavuori Markus Honka

Päävalmentaja Antti Koskelainen
Valmentaja Ilkka Palviainen
Valmentaja Mikko Tupamäki
Naprapaatti Markus Kangasvieri

Suomen 16-vuotiaat tytöt Baltic Sea Basketball Cupissa 2018

Sukunimi Etunimi Seura
Aarnio Janette HNMKY/HBA
Ailus Alexandra Tapiolan Honka/HBA
Hakala Telma Tapiolan Honka
Lepola Sanni Tampereen Pyrintö
Ollilainen Kati HNMKY/HBA
Paajanen Sanni PeliKarhut
Sandvik Henna Tapiolan Honka/HBA
Sarajärvi Maiju HNMKY/HBA
Seppälä Teresa Tampereen Pyrintö
Rentto Susanna Tapiolan honka
Valtonen Emmi Turun Riento
Väisänen Laura Tapiolan Honka

Päävalmentaja Jussi Räikkä
Valmentaja Niko Nyholm
Valmentaja Tuomas Rahkonen
Fysioterapeutti Linda Hannonen

Lähde: Koripalloliiton kotisivut