Pyrintö takoi jälleen hurjat pisteet – Korihaille maukkaat pinnat

Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua ja voitot kirjattiin Pyrinnölle ja Korihaille.
Tampereen Pyrintö katkaisi tylysti BC Nokian viiden ottelun voittoputken Pirkanmaan paikallisottelussa. Kaiken lisäksi Pyrintö löi taululle murskaavat lukemat, 111–83 (50–43).
Kahden hyvävireisen joukkueen kohtaaminen oli yleisöystävällinen näytelmä. Pyrinnön voiton takasi loistava heittopeli. Tamperelaisten kolmoset upposivat yli 60 prosentin tarkkuudella, 16/25.
Pyrinnöltä kaksinumeroisille pisteille ylsi kuusi pelaajaa. Parhaiten korisukkaa kulutti Kenneth Manigault 21 pisteellään. Osku Heinonen (12/3) ja Eron Harris (12/1) heittivät kumpainenkin neljä onnistunutta kolmen pisteen suoritusta.
Pyrintö on ollut läpi kauden hurjana kolmosviivan takana. Joukkueen yhteinen kolmosprosentti on kaudelta käsittämättömästi 53,4. Ei siis ole suuri ihme, että kuuden ottelun jälkeen Pyrintö on mättänyt 105 pistettä ottelua kohden.
– Loistava peli ja voitto meiltä tänään. Meillä menee tällä hetkellä todella hienosti, kasassa on hyvä porukka jätkiä, jotka nauttivat pelaamisesta yhdessä. Hienoa nähdä myös että BC Nokia pärjää, pirkanmaalaisella koriksella menee tällä hetkellä todella hyvin, Pyrinnön takamiesväkkärä Antero Lehto (17/4/6) kehui seuran sivuilla.
BC Nokian parhaimmistoa olivat Malcolm Bernard (20/3) ja Sean O’Mara (17/6). Nokialaiset jäivät taakse etenkin heittopelissä, sillä kaaren takaa vierasjoukkue onnistui vain kolmesti.
– Minulla ei ole oikeastaan ottelusta mitään sanottavaa. Tämä oli meille hyvä oppitunti, toivottavasti olemme parempia sunnuntaina, vähäsanainen Dragan Labovic tylytti (9/3) Korisliigan sivuilla.
BC Nokia saa mahdollisuuden revanssiin nopeasti, sillä Pyrintö saapuu vierailulle jo sunnuntaina. Sekä Pyrinnöllä että BC Nokialla on nyt kasassa viisi voittoa. Pyrinnöllä tappiota on vasta yksi, nokialaisjoukkueella kaksi enemmän.
Korihait väänsi kauden ensimmäisen vierasvoittonsa
Lapuan Kobrat ei onnistunut ottamaan kolmatta peräkkäistä voittoaan, kun Uudenkaupungin Korihait vieraili Kobra-Areenalla. Korihait haki kauden ensimmäisen vierasvoittonsa koriluvuin 90–99 (43–47).
Korihait vei keskiviikkoillan kamppailua lähes alusta loppuun saakka. Kobrat ei päässyt pelaamaan tyypillistä juoksuvoimaista peliään haipaitojen tukittua väylät korille.
Kobrille huolta aiheutti Michael Morsellin loukkaantuminen toisella neljänneksellä. Nilkkansa levypallotilanteessa pyöräyttänyt Morsell ei pystynyt toisella puoliajalla peliin osallistumaan.
Korihaiden vierasvoiton takuumiehenä toimi Bryan Coleman, joka kasasi tarkalla heittopelillään 25 pistettä.
– Pelasimme hyvällä energialla ja aggressiivisesti. Tuntuu hyvältä, kun ensimmäinen vierasvoitto tuli, Coleman fiilisteli.
Kobrilta parhaiten onnistuivat tutut miehet Larry Anderson (26/11) ja Khalil Small (28/4). Kaksikolle ei kuitenkaan löytynyt tällä kertaa tarpeeksi tulitukea.
– Tämä oli sellainen klassinen esitys. Jos ei keskittyminen ei ole sataprosenttia, niin esitys on puolivillainen. Olemme pelanneet ilmeisesti edelliset ottelut liian hyvin. En ole tarpeeksi muistanut muistuttaa, kuinka huonoja me ollaan, Kobrat-luotsi Lars Ekström antoi palautetta.
Korihait lähtee hakemaan toista vierasvoittoaan jo perjantaina Kouvolasta. Kobrat puolestaan saa perjantaina vieraita Joensuusta.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikael Jantunen lähti Pariisista – tässä uusi seura
- Mestarien liigassa suomalaishaaste – vastassa Juventus
- James Harden jatkaa hurjalla palkalla
- Helsingin Seagullsin toiminta jatkuu
- LeBron James sai hurjan sopimuksen
- Belgia voitti koripallon Euroopan mestaruuden
- Suomalaisvalmentaja voitti mestaruuden Bundesliigassa
- Susijengin huippupelaaja siirtyy Italiaan
- Lauri Markkanen sai uusia seurakavereita
- Tässä ovat NBA:n kärkivaraukset
- Helsingin Seagullsin toiminta jatkuu
- Suomalaisvalmentaja voitti mestaruuden Bundesliigassa
- Lauri Markkanen sai uusia seurakavereita
- LeBron James sai hurjan sopimuksen
- Susijengin huippupelaaja siirtyy Italiaan
- James Harden jatkaa hurjalla palkalla
- Belgia voitti koripallon Euroopan mestaruuden
- Mikael Jantunen lähti Pariisista – tässä uusi seura
- Mestarien liigassa suomalaishaaste – vastassa Juventus