Susijengin apuvalmentaja tarttuu uuteen haasteeseen – ”Koripallokulttuuriakin löytyy”

Viimeisenä kahtena keväänä CSM Steaua Bukarestin Romanian liigan finaaleihin käskyttänyt Susijengi-apuvalmentaja Jukka Toijala, 46, siirtyy Puolaan. Toijala komentaa loppukaudenkestävällä sopimuksella takavuosien menestyjäjoukkue Trefl Sopotia, jolla on takanaan vaikea alkukausi.
Toijalan Romanian pesti päättyi runsaat kaksi kuukautta sitten epäselvissä merkeissä, jonka jälkeen hän on etsinyt aktiivisesti uutta työpaikkaa. Ensimmäiset tunnustelut Sopotista tulivat Toijalan suuntaan marraskuun puolivälissä ja sopimuspaperit allekirjoitettiin viikonvaihteessa.
Trefl Sopotin historia Puolan liigassa on vielä nuori. Seura perustettiin 2009, jolloin Prokom Sopot vaihtoi kotikaupungikseen Gdynian. Vuosien 2011-14 aikana Prokom voitti kaksi Puolan cupin mestaruutta, kaksi Puolan supercupin mestaruutta ja ylsi kertaalleen Puolan liigan finaaleihin, mutta viimeisen kolmen kauden aikana joukkue on jäänyt pudotuspelien ulkopuolelle.
– Ensimmäisestä seitsemästä ottelustaan Trefl hävisi kuusi verrattain niukasti ja valmentajanvaihdoksen jälkeen saldo on lisääntynyt yhdellä suurinumeroisemmalla tappiolla, Toijala kertoo Treflin tilanteesta Koripalloliiton tiedotteessa.
– Loppukauteen lähdetään maltillisin odotuksin. Pyrkimyksemme on nostaa Trefl lähemmäs taistelua pudotuspelipaikoista ja jos kaikki menee hyvin, voimassa on molemminpuolinen optio myös 2019-20-pelikaudesta.
Historian ja puitteiden puolesta sekä Puolan liiga että Trefl Sopot ovat Toijalan mukaan harppaus ylöspäin Romanian liigasta.
– Puolan liigaa seurataan tiiviisti muualla Euroopassa ja useampi seura on pärjännyt tällä kaudella vakuuttavasti eurosarjoissa. Susijengin viimeisimmät Puola-matsin seuranneet tietävät, että puolalaiset pelaajat ovat fyysisiä, taitavia ja periksiantamattomia, Toijala arvioi.
– Kotipelimme pelaamme Hartwall Areenan kokoisessa Ergo Areenassa ja paikallisderbyjä on luvassa Gdanskia ja Gdyniaa vastaan, eli koripallokulttuuriakin löytyy.
Toijalan mukaan pudotuspelitaistoon kohoaminen takamatkalta on kovatasoisessa liigassa tavoitteena haastava, mutta mahdollinen.
– Trefl on vahva ammattilaisorganisaatio, jossa olosuhteet ovat hyvällä mallilla. Seura haluaa rakentaa tulevaisuutta maltillisesti ja kehittää myös nuoria pelaajia. Seuraavaksi matkustetaan Puolaan ja opetellaan liigan lainalaisuudet ja pelaajat juurta jaksain.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Alexander Stubb hehkutti Susijengiä
- Saksa voitti koripallon MM-kultaa
- Susijengi kaatui saappaat jalassa
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Alexander Stubb hehkutti Susijengiä