Ranska nuorella joukkueella Susijengin kimppuun – ”Heille mahdollisuus ajaa uusia asioita sisään”
MM-kisapaikkansa ja MM-jatkokarsintalohkon voiton varmistanut Ranska juoksuttaa torstaina Espoossa Susijengin kimppuun nälkäisen ja nuorekkaan tulevaisuuden joukkueen. Erityisen mielenkiintoinen nimi ranskalaisvahvuudessa on legendaarisen Tony Parkerin manttelinperijäksi arvioitu 17-vuotias Theo Maledon.
Ranskan cupin mestaruutta SIG Strasbourgin valmennusryhmässä juhlinut Susijengin apuvalmentaja Lassi Tuovi luonnehtii päävalmentaja Vincent Collet’n koolle kutsumaa helmikuun MM-karsintaryhmää ”Ranskan liigan All Stars -jengiksi”.
– Ranska on iso korismaa, jolla on leveyttä ja laajuutta josta valita, Tuovi kuittaa Koripalloliiton tiedotteessa.
– Vaikka Ranskan kaikkein isoimmat nimet ovat NBA:ssa ja Euroliigassa, nyt koolle kutsuttu jengi on täynnä viimeisistä MM-kisajoukkuepaikoista kisaavia Ranskan liigan eturivin pelaajia, joille tarjoutuu mahdollisuus antaa näyttöjä ennen kesän leiritystä. Mukana on myös pari erinomaista kaveria Italian ja Espanjan liigoista.
Kuten joukkueiden edellisessä kohtaamisessa syyskuussa Montpellierissä, Ranska tulee peliin ikiaikaisine hyveineen: tiedossa on intensiivistä pallonpainetta, nopeaa liikettä, nopeita vastahyökkäyksiä, donkkeja ja blokkeja.
– Ranska on dominoinut lohkoa vauhdikkaalla, lujaa korille menevällä, atleettisella ja palloa painostavalla pelillään, joka on samalla äärimmäisen organisoitua. Samaa on luvassa torstaina, jatkaa Tuovi.
– Vaikka Ranska onkin MM-kisapaikkansa varmistanut ja voi pelata vähän rennommin, tämä karsintaikkuna on heille mahdollisuus ajaa uusia asioita sisään ja tarkkailla miten uudet miehet nousevat vastuunkantajiksi.
Eräs potentiaalisista uusista vastuunkantajista on 17-vuotias ja 191-senttinen takamies Theo Maledon, joka on takonut kuluvalla kaudella Eurocupissa 6,8 pistettä, 2,5 levypalloa ja 1,9 syöttöä ottelua kohden.
– Maledon on poikkeuksellinen pelaaja. Hän on se, jota suomalaiskatsojien kannattaa ehdottomasti seurata, Tuovi päättää.
Seuraa heitä: Coach Tuovin tärpit Ranska-ottelussa
Amath M’Baye (206 cm/29 v): ”Ura nousukiidossa. Äärimmäisen hyvä hyppyheittäjä ja urheilija, erinomainen kentänlevittäjä. Nousee varmasti seuraavina vuosina Ranskan Euroliiga-pelaajien joukkoon.”
Theo Maledon (191/17): ”Maledonista puhutaan Ranskasta seuraavana Tony Parkerina. Vasta 17 vuoden ikäinen ja jo nyt Eurocup-joukkue ASVEL:n tärkeimpiä pelaajia. Pelaa ensimmäisen miesten maaottelunsa, joten taatusti vaarallinen.”
Mathias Lessort (205/23): ”Puhdas urheilijasentteri. Menee koria kohti kuin juna ja hyppää korkealle, asettaa puolustuksellemme hurjasti vaatimuksia. Urheilullinen iso mies, joka pystyy vaihtamaan skriinipuolustuksessa.”
Axel Bouteille (201/23): ”Yksi Ranskan sarjan parhaita kotimaisia pelaajia. Erittäin kokonaisvaltainen pelaaja, erinomainen ilman palloa. Osaa ajaa ja heittää ja juosta nopeita, potentiaalisesti Ranskan moottori hyökkäyksessä.”
Ranska Susijengi-maaottelussa 21.2.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nikola Jokicin kausi on ohi
- Susijengin tähti lähellä Euroliigan huipennusta
- Hurja pistemäärä pelasti Detroitin
- San Antonio leikitteli jatkoon
- Korisliigan mestari vaihtuu
- Miikka Muurinen löysi uuden seuran – yksi Ylen kysymys oli liikaa
- NBA:n mestarisuosikki jyräsi jatkoon – haastaja pinteessä
- Nyt se selvisi – Miikka Muurinen siirtyy huippuseuraan!
- Victor Wembanyama palasi näyttävästi
- Korisliigan välierissä kaksi seiskapeliä
- Miikka Muurinen löysi uuden seuran – yksi Ylen kysymys oli liikaa
- Kukaan ei uskonut tätä – Lakers teki mahdottoman 30 sekunnissa
- Miikka Muurisella suuri päätös edessä – tässä viimeinen lista yliopistoista
- Nikola Jokic on kuilun partaalla
- Korisliigan mestari vaihtuu
- Peli-Karhut on Suomen mestari
- Korisliigan mestari lähellä vaihtumista
- Mitä ihmettä tapahtuu idässä – Detroit Pistons pulassa
- Nyt se selvisi – Miikka Muurinen siirtyy huippuseuraan!
- Korisliigan välierissä kaksi seiskapeliä