Vilppaan tähtipelaaja pelikiellossa ratkaisevassa finaalissa
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on asettanut Salon Vilppaassa pelaavan Juho Nenosen yhden ottelun kilpailukieltoon. Nenosen kilpailukielto koskee tiistaina 14.5. pelattavaa seitsemättä Vilpas-Kouvot-välieräottelua.
Kilpailukielto perustuu 12.5. pelatun Kouvot-Vilpas-ottelun tapahtumiin, jossa Vilppaan Juho Nenonen huitaisi kyynärpäällä Kouvojen David Gonzalvezia ottelun ensimmäisellä neljänneksellä ajassa 5:23.
Kurinpitosääntöjen mukaan painavista syistä voidaan asianomaisen toimielimen tietoon tulleet rikkomukset käsitellä, vaikka niistä ei ole tehty ilmoitusta tai raporttia.
kurinpitopäällikkö on päättänyt kurinpitosääntöjen nojalla painavista syistä tutkia videotallenteen perusteella tapahtuman ilman ilmoitusta tai raporttia. Tällaisina painavina syinä on pidetty sitä, että:
1) toisen pelaajan fyysisen koskemattomuuden vakava uhkaus ja loukkaus on jäänyt kokonaan erotuomareilta huomaamatta, eikä siitä ole siten annettu ottelussa rangaistusta lainkaan,
2) teko olisi tullut ottelussa rangaista pelisääntöjen 38.1.1 kohdan mukaisena pelistä erottavana virheenä (D).
Kurinpitopäällikkö katsoo videotallenteen ja vastineen perusteella selvitetyksi, että Juho Nenonen on edellä mainitussa tilanteessa huitaissut korkealla kyynärpäällään tahallaan David Gonzalvezia kohti. Videon perusteella voidaan todeta kyynärpään huitaisun olevan voimakas, mutta osuman olleen kevyt.
Kyynärpään tahallinen käyttäminen tällaiseen huitaisuun on jo itsessään räikeän epäurheilijamainen teko ja täyttää kurinpitosääntöjen fyysisen koskemattomuuden uhkauksen kriteerit. Lisäksi kyynärpää on osunut Gonzalvezia päähän, minkä vuoksi se täyttää saman sääntökohdan fyysisen koskemattomuuden loukkauksen kriteerit.
Kurinpitopäällikkö on kuullut päätöstä varten päätuomarin sekä pelaajan vastineen.
Edellä olevan perusteella Koripalloliiton kurinpitopäällikkö määrää Salon Vilppaan pelaaja Juho Nenoselle rangaistukseksi yhden (1) ottelun kilpailukiellon. Rangaistus koskee Salon Vilppaan seuraavaa ottelua, joka on tiistaina pelattava Salon Vilpas-Kouvot.
Vilpas teki erikseen tutkintapyynnön kahdesta muusta 12.5. pelatun välierän tilanteesta. Molemmissa tilanteissa oli kyse sellaisesta tilanteesta, jonka erotuomari on nähnyt ja viheltänyt tilanteessa hyökkääjän virheen (ns. normaali kosketusvirhe). Molemmissa tilanteissa on ollut kyse sellaisesta tilanteesta, jotka erotuomarin on mahdollista tarkistaa virallisten pelisääntöjen mukaisesti videolta ja tarvittaessa koventaa virhettä videotarkistuksen jälkeen. Videotarkistusta käytetään ensimmäisessä tilanteessa ja alkuperäinen tuomio jää voimaan. Molemmissa tilanteissa erotuomarit päätyvät harkintavaltansa puitteissa siihen, että kysymyksessä on normaali kosketusvirhe.
Videotallenteelta ei ole tehtävissä johtopäätöstä, että erotuomareiden ratkaisu olisi kummankaan tilanteen osalta riidattomasti väärä. Näin ollen tilanteista ei aloitettu kurinpitomenettelyä, koska siihen ei ole edellä kuvatuilla perusteilla ollut sääntöjen edellyttämiä erittäin painavia syitä.
- Ronskia menoa! Luka Dončić on aivan hurjassa vireessä – MVP-kauden aika?
- Mikael Jantusen joukkuekaveri teki historiaa
- LeBron Jamesin puolustuspeli on aivan omalla tasollaan – johtaa koko liigan tilastoa
- Kukaan ei tunnu sammuttavan Kipinää – keskiviikkona titaanien taisto
- NBA:n loukkaantumiskierre on riistäytymässä käsistä – ottelukalenterille tehtävä jotain
- Susijengillä valtava pelaajapula MM-karsintojen alla – puolet avainpelaajista sivussa
- KTP-Basketille kauden avaustappio – Tapiolan Honka juoksi jalat alta
- Tuomas Iisalo uhkuu luottamusta median edessä: ”Lupaavaa”
- Salon Vilpas löysi korvaajan Leland Walkerille, joka ei pelaakaan loppukautta Kreikassa
- Maajoukkuetähti loukkaantui taas pelottavasti – vastustajatkin peittävät silmänsä
- Näkökulma: Kun joku tekee asiat paremmin, Koripalloliitto haluaa sulkea sivuston
- On turha verrata Muurista Markkaseen – NBA:sta löytyy toinen lähes täydellinen verrokki
- NBA-legendalta kovat sanat Miikka Muurisesta: ”Voi olla ykkösvaraus”
- Mikael Jantunen sivusi piste-ennätystään Real Madridissa
- Salon Vilpas löysi korvaajan Leland Walkerille, joka ei pelaakaan loppukautta Kreikassa
- Näkökulma: Tuomas Iisalo on saanut Memphisissä paljon aikaan, mutta todellinen testi on vasta edessä
- Susijengillä valtava pelaajapula MM-karsintojen alla – puolet avainpelaajista sivussa
- LeBron Jamesin puolustuspeli on aivan omalla tasollaan – johtaa koko liigan tilastoa
- Saksan maajoukkuetähti teki NBA-historiaa – ennätys, jota tuskin rikotaan hetkeen
- Korihait reagoi heikkoon alkukauteen – Ruotsin liigasta puolustuksen erikoismies apuihin