Susiladiesin luottopelaaja siirtyy Belgiaan – ”Ensimmäinen tavoite on päästä pelikuntoon”

Viime kaudella Hyvinkään Pontevaa Naisten Korisliigassa edustanut Saara Wahlgren, 26, pelaa ensi kaudella Belgian pääsarjaa KBBC Upkot Sparta Laarnen riveissä. Wahlgren on Naisten Korisliigan kauden 2016/17 vuoden puolustuspelaaja, joka teki debyyttinsä Susiladiesissa viime EM-karsinnoissa.
Helsingin yliopistossa opiskeleva Wahlgren lähti vaihtovuodeksi Belgian Gentiin, joka on parinkymmenen minuutin matkan päässä Laarnesta. Sparta Laarne on Belgian pääsarjassa haastaja, joka koostuu täysin belgialaisista pelaajista Wahlgrenia lukuun ottamatta.
– Lähdemme kauteen altavastaajana, mutta taistelemaan peli kerrallaan voitoista. Kärkipään jengit Belgiassa on täysammattilaisjoukkueita, joista osa pelaa myös Euroliigaa tai EuroCupia, joten kovia vastustajia on tiedossa, Wahlgren kertoo Koripalloliiton tiedotteessa.
Wahlgrenin koripalloura sai ikävä takaiskun viime joulukuussa pahan alarajaavamman vuoksi. Laarnen kausi alkaa jo lauantaina, mutta Karhun Pojat -kasvatin debyyttiin Belgian parketeilla on vielä pari kuukautta.
– Kevyempi lasku edessä ja vasta marraskuun alussa pitäisi aikaisintaan saada pelilupa. Kuntoutuksen suhteen olen kuitenkin aikataulussa.
– Ensimmäinen tavoite on tietenkin päästä pelikuntoon ja samaan rytmiin kuin aiemminkin. Siitä sitten eteenpäin. Totta kai on kiva päästä testaamaan omaa tasoa sarjan kovimpia jengejä vastaan.
Wahlgren on ehtinyt pelata jo yhdeksän kautta Naisten Korisliigaa edustaen Torpan Poikia, Peli-Karhuja sekä viimeisimpänä Hyvinkään Pontevaa. Kaudella 2018/19 hän tehtaili HyPolle keskimäärin 7,2 pistettä, 2,8 levypalloa ja 1,9 syöttöä ottelua kohden.
Juniorivuosinaan Wahlgren oli Sudenpennuissa vakiokasvo, jolle kertyi 48 edustusta Suomen nuorisomaajoukkueissa. Sittemmin Wahlgren on edustanut Suomea vuoden 2013 universiadeissa Kazanissa ja Suomen naisten maajoukkuetta edellisissä EM-karsinnoissa.
Palkintokaappiin Wahlgren on kerännyt vuoden puolustajan tittelin lisäksi kolme SM-pronssia.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Sasu Salin kansalta tulleista palautteista – ”Merkitsee paljon”
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Tässä Susijengin puolivälierän alkamisaika
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä