Korisliiga palasi tauolta korijuhlien merkeissä

Kymenlaakson derbyssä nähtiin harvinaisen pisterikas ottelu, kun Kouvot kukisti KTP:n. Kovin pelaajakohtainen saldo, 34, merkittiin Amir Hintonin nimiin.
Miesten Korisliiga palasi tauolta, ja kädet olivat ilmeisesti odotuksesta kuumina. Kymenlaakson derbyn yleisö sai heti nauttia yli 200 pisteen ottelusta, jossa vierasjoukkue Kouvot määräsi tahdin. Isännän roolissa pelannut KTP-Basket taisteli tulta vastaan tulella mutta taipui lopulta. Ottelusta kehkeytyi melkoinen pistekimara, sillä loppunumerot neljännen jakson päätteeksi olivat niinkin valtavat kuin 93–117.
KTP aloitti ottelun niskan päällä viemällä ensimmäisen jakson kahdeksalla pisteellä. Haastaja käänsi kuitenkin nopeasti pöydän, ja puoliaikatauolle mentiinkin jo Kouvojen 54–46-johdossa. Jälkimmäinen puoliaika sinetöi isäntien kohtalon. Neljännellä jaksolla pisteet jakautuivat peräti 21:n erolla voittajien hyväksi.
Kovin pistenikkari illan pelissä oli Amir Hinton. Kouvojen laituri tykitti tauluun 34 pistettä, kahmi viisi levypalloa ja jakoi neljä koriin johtavaa syöttöä. Lisäksi hän riisti neljästi ja merkkautti 37:n arvoisen tehokkuuslukeman.
Siitä huolimatta, että KTP jäi ottelutuloksen myötä vieraidensa varjoon, myös kotikenttää puolustaneiden isäntien puolella nähtiin erittäin merkittäviä onnistumisia. Flenard Whitefield keräsi 18 pistettä ja seitsemän levypalloa, ja Remu Raitanen puolestaan merkkautti tuplatuplan 16 pisteellä ja 11 levypallolla.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Helsingin Seagullsin toiminta jatkuu
- LeBron James sai hurjan sopimuksen
- Belgia voitti koripallon Euroopan mestaruuden
- Suomalaisvalmentaja voitti mestaruuden Bundesliigassa
- Susijengin huippupelaaja siirtyy Italiaan
- Lauri Markkanen sai uusia seurakavereita
- Tässä ovat NBA:n kärkivaraukset
- Mikael Jantunen on Ranskan mestari
- Korisliigassa tehty useita sopimuksia
- Oklahoma City Thunder kesti – NBA:ssa uusi mestari