Koripalloliitolta vahva kannanotto Venäjän mahdolliseen paluuseen
Pohjoismaiden, Baltian maiden sekä Puolan koripalloliitot lähettivät maanantaina yhteisen vetoomuksen sekä kansainväliselle olympiakomitealle että kansainväliselle koripalloliitolle. Vetoomuksella haluttiin ilmaista, että puheet Venäjän ja Valko-Venäjän paluusta toimintaan ovat selkeästi ennenaikaisia.
Vetoomuksessaan maiden koripalloliitot totesivat, että Venäjän käynnistämän hyökkäyssodan jatkuessa Ukrainassa, ei Venäjällä tai Valko-Venäjällä tule olla mahdollisuutta osallistua kansainväliseen urheilutoimintaan, koripallo mukaan lukien, millään tasolla sen paremmin urheilijoina kuin muina toimijoina. Urheilutoiminnan lisäksi maat olivat yhtä mieltä, että Venäjän ja Valko-Venäjän edustajat tulisi sulkea myös kansainvälisten urheiluorganisaatioiden päätöksenteosta, kunnes Venäjän hyökkäyssota päättyy ja rauha on saavutettu.
Vetoomuksen allekirjoittivat Islannin, Latvian, Liettuan, Norjan, Puolan, Ruotsin, Suomen, Tanskan ja Viron koripalloliittojen puheenjohtajat. Suomen Koripalloliiton puheenjohtajana toimii Timo Elo.
Lähde: Koripalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NBA:n ”avaruusolio” teki historiaa
- Video: Miikka Muurinen kiusasi toimittajaa
- Susijengin huippulupaus siirtyy Yhdysvaltoihin
- Olisiko Luka Doncic ansainnut olla MVP-kandidaattien joukossa?
- Anthony Edwards liekeissä – Denver Nuggets yllätettiin vieraskentällä
- NBA:ssä jysähti yllätystulos: ennakkosuosikki kaatui kotikentällään
- NBA-mestari täräytti hurjat lukemat
- Awak Kuier koki pettymyksen
- Jättiyllätys itäisessä konferenssissa
- Victor Wembanyaman pudotuspelidebyytti – aivan käsittämätön pelaaja
- Korisliigassa käsittämättömät murskajaiset
- Victor Wembanyaman pudotuspelidebyytti – aivan käsittämätön pelaaja
- NBA-tähden kausi päättyi surullisesti
- Awak Kuier koki pettymyksen
- Stephen Curryn kausi ohi
- Awak Kuier Euroliigan finaaliin
- Los Angeles Lakers kesti paineet
- Stephen Curry jatkaa taistelua
- Jättiyllätys itäisessä konferenssissa
- Seagulls jatkaa voittokierrettään