Lauri Markkanen halusi turvata uransa NBA:ssa

Suomalaiselle koripalloilulle tarjoiltiin maanantaina kylmä suihku Lauri Markkasen ilmoitettua tiedotustilaisuudessa, ettei hän ole mukana kesäkuun maaotteluissa eikä heinäkuun olympiakarsintaotteluissa.
Syynä päätökselle oli pitkään jatkunut olkapäävaiva. Leikkaushoitoon ei ole tarvetta, mutta tulevan NBA-kauden turvaamiseksi Markkasen on oltava kovista peleistä kesällä sivussa.
Olkapäävaivan takia Markkanen joutui huilaamaan NBA:ssa monta ottelua. Se osaltaan vaikutti siihenkin, että hänen seuransa Utah Jazzin kausi päättyi runkosarjaan.
–Joulun aikaan rupesi vaikuttamaan. Pelit olivat aika vaikeita. Oli semmoisia asioita, jotka vaivasivat pelin aikana. Heittoliikkeissäkin vaiva tuntui, Markkanen sanoi.
Markkasen mukaan kauden aikana heräsi toivo, että vaivasta päästäisiin eroon, mutta näin ei käynytkään.
– On ollut hyviä pätkiä. Luultiin, että homma olisi jo ohi, mutta ei ollutkaan. Terveyden pitää olla etusijalla ja nyt on aika laittaa olkapää kuntoon.
Markkanen ei kiistä, etteikö sekin olisi vaikeaan päätökseen vaikuttanut, että hänen sopimuksensa on vuoden kuluttua katkolla. Jos olkapäävamman takia olisi kesän olympiakarsintapelien seurauksena tullut pidempi huili, olisi Markkasen NBA-uran kehitys voinut olla vaarassa.
– Ei ole vielä ole varmaa tietoa, mihin joukkue on menossa ja millaisia päätöksiä tehdään. Totta kai se voi vaikuttaa, jos loukkaantuu. Tuleeko lähtö täältä, vai mitä tapahtuu. Se oli totta kai yksi osa näitä keskusteluja, Markkanen taustoittaa.
Susijengin harjoituspeleihin lipun ostaneille Markkasen poissaolo on valtava pettymys. Markkanen on tästä pahoillaan ja lupaa olla paikalla maaotteluissa katsojana. Hän antaa ymmärtää, että fanitapaamisia olisi luvassa.
– Ollaan vielä jenkeissä. Lapsilla koulujuttuja. Viikon päästä tullaan Suomeen. Tulen auttamaan joukkuetta sen minkä pystyn. Tulen moikkaamaan faneja Susijengin peleihin.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- Tuomas Iisalon Memphis romahti pahasti
- 47-vuotias pelaaja loistaa Korisliigassa
- Idän suosikit jyräävät NBA:n playoffeissa
- Susijengin pelaajalle katkera finaalitappio
- Taas tuli turpaan – Tuomas Iisalo ja Memphis alakynnessä
- Nikola Jokicin triplatupla ei riittänyt
- NBA:n pudotuspeleissä murskalukemia
- 47-vuotias pelaaja loistaa Korisliigassa
- Taas tuli turpaan – Tuomas Iisalo ja Memphis alakynnessä
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Nikola Jokicin triplatupla ei riittänyt
- Susijengin pelaajalle katkera finaalitappio
- Tuomas Iisalon Memphis romahti pahasti
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- Idän suosikit jyräävät NBA:n playoffeissa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä