Susijengistä kovaa uhoa olympiakarsintoihin
Susijengi selvisi olympiakarsintojen kenraaliharjoituksestaan mallikkaasti voitettuaan Tampereella Latvian koriluvuin 90-84.
Olympiakarsintoja Susijengi pelaa ensi viikolla Valenciassa. Kisapaikkaa voi yhä pitää epätodennäköisenä, koska Lauri Markkanen ei ole käytettävissä, mutta voitto kovasta korismaasta Latviasta loi suomalaisille uskoa parempaan.
– Me tarvittiin tätä voittoa. Saatiin niin paljon turpaan näiltä vuosi sitten. Me tiedetään, että kun pelataan yhdessä, voidaan voittaa maailman parhaita jengejä, kommentoi paluun tositoimiin pitkän tauon jälkeen tehnyt rannevammasta toipunut Olivier Nkamhoua Koripalloliiton mukaan.
Nuoruuden voimakin puhui puolestaan. Suomen koriksen superlupaus Miikka Muurinen blokkasi upeasti Latvian huippupelaajan Davis Bertansin.
– Käsille en osunut, mutta oli mulla siinä kroppaa kiinni, kommentoi Muurinen tapahtunutta.
Kun Markkanen on poissa, vaaditaan muilta enemmän vastuuta. Menestys on myös itseluottamuksesta kiinni.
– Tuntuu hyvältä, kun saa olla kentällä ja toteuttaa omaa juttua, ja valmennukselta riittää luottoa, vaikka välillä tuleekin virheitä. Sitten tulos voi olla sen näköinen kuin tänään ja sitä tajuaa, että ehkä ne virheet lopulta olekaan niin isoja kuin miltä omassa päässä tuntuu, sentteri Alexander Madsen arvioi,.
Suomen päävalmentaja Lassi Tuovi oli vastuunkantoon tyytyväinen. Joukkuepeli oli Latvia-ottelussa hyvässä kuosissa.
–Täytyy olla ylpeä siitä, että ketä tahansa kentälle laittoikaan tänään, oltiin valmiita pelaamaan. Ennen kaikkea kaikki jeesivät toisia. Jokainen kentälle tuleva pelaaja oli valmis. Palloa syötettiin ja puolustuksessa autettiin, jos oltiin myöhässä. Jaoimme vastuuta ja uhrauksia ja näin me halutaan pelata, Tuovi sanoi.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- San Antonio leikitteli jatkoon
- Korisliigan mestari vaihtuu
- Miikka Muurinen löysi uuden seuran – yksi Ylen kysymys oli liikaa
- NBA:n mestarisuosikki jyräsi jatkoon – haastaja pinteessä
- Nyt se selvisi – Miikka Muurinen siirtyy huippuseuraan!
- Victor Wembanyama palasi näyttävästi
- Korisliigan välierissä kaksi seiskapeliä
- Peli-Karhut on Suomen mestari
- Miikka Muurisella suuri päätös edessä – tässä viimeinen lista yliopistoista
- Mitä ihmettä tapahtuu idässä – Detroit Pistons pulassa
- Miikka Muurinen löysi uuden seuran – yksi Ylen kysymys oli liikaa
- Kukaan ei uskonut tätä – Lakers teki mahdottoman 30 sekunnissa
- Miikka Muurisella suuri päätös edessä – tässä viimeinen lista yliopistoista
- Nikola Jokicin painajainen toteutui – MVP:lle löytyi pysäyttäjä
- NBA-legendat kritisoivat Kevin Durantin tekemistä
- Nikola Jokic on kuilun partaalla
- Yle: Lauri Markkanen nosti esiin Utah Jazzin ongelman – tämä puuttuu joukkueesta
- 17 vuotta ja 11 kuukautta – NBA-seura rikkoi kirouksensa
- Peli-Karhut on Suomen mestari
- Phoenix Sunsin tähti haukkui tuomarit pystyyn