Suomi sai toisen järkyttävän selkäsaunansa
Suomen naisten maajoukkueen Susiladiesin taso maailman kärjestä on jäljessä järkyttävän paljon.
Suomi pelasi viime päivinä kaksi harjoitusottelua olympiakisoihin valmistautuvaa Ranskaa vastaan. Lauantaina Suomi hävisi 50-129 ja maanantaina 59-117.
Ranska voitti toisen neljänneksen lukemin 32-9. Se osaltaan kuvasti, miten valtava tasoero joukkueiden välillä oli. Suomelle ei riittänyt maailman huipputasolle kuuluvan Awak Kuierin panos.
– Äärimmäisen opettavainen koripallo-ottelu. Verrattuna ensimmäiseen Ranska-peliin, jossa jäimme täysin jyrän alle, tässä ottelussa pystyimme ottelun aikana parantamaan meidän pelaamista. Etenkin saimme tuotettua huomattavasti laadukkaampia korintekopaikkoja, mitä pidemmälle ottelu eteni. Asiat, joita on harjoiteltu ja painotettu, alkoivat toimimaan, kommentoi Susiladiesin päävalmentaja Ilkka Palviainen Koripalloliiton tiedotteessa.
Palviainen ei kiistä, etteikö tasoero olisi valtava. Tässä tilanteessa hän vetoaa tärkeään kokemukseen pelaajille maailman huipputasosta.
– Numerot on totta kai rumat. Tämä on siinä mielessä kovaa oppia meidän pelaajillemme siitä, millaisella tempolla ja tilannekovuudella tuon tason joukkuetta vastaan pitää pelata sekä hyökkäyksessä että puolustuksessa.
– Selkeästi nämä kaksi ottelua ovat opettaneet meitä valtavasti. Olemme harjoittelemassa asioita marraskuun ikkunaa varten. Ja ne tilanteet, joissa toteutus riittää Ranskaa vastaan, niin ne riittävät ihan varmasti mitä tahansa Euroopan joukkuetta vastaan, Palviainen jatkoi.
Suomen tehokkain oli Teresa Seppälä (14/5). Pelinrakentaja Linda-Lotta Lehtoranta heitti kahdeksan ja Kuier 12 pistettä.
Ensi lauantaina Susiladies kohtaa kotiottelussaan Saksan, joka sekin valmistautuu Pariisin olympiaturnaukseen.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nikola Jokicin kausi on ohi
- Susijengin tähti lähellä Euroliigan huipennusta
- Hurja pistemäärä pelasti Detroitin
- San Antonio leikitteli jatkoon
- Korisliigan mestari vaihtuu
- Miikka Muurinen löysi uuden seuran – yksi Ylen kysymys oli liikaa
- NBA:n mestarisuosikki jyräsi jatkoon – haastaja pinteessä
- Nyt se selvisi – Miikka Muurinen siirtyy huippuseuraan!
- Victor Wembanyama palasi näyttävästi
- Korisliigan välierissä kaksi seiskapeliä
- Miikka Muurinen löysi uuden seuran – yksi Ylen kysymys oli liikaa
- Kukaan ei uskonut tätä – Lakers teki mahdottoman 30 sekunnissa
- Miikka Muurisella suuri päätös edessä – tässä viimeinen lista yliopistoista
- Nikola Jokic on kuilun partaalla
- Korisliigan mestari vaihtuu
- Peli-Karhut on Suomen mestari
- Korisliigan mestari lähellä vaihtumista
- Mitä ihmettä tapahtuu idässä – Detroit Pistons pulassa
- Nyt se selvisi – Miikka Muurinen siirtyy huippuseuraan!
- Korisliigan välierissä kaksi seiskapeliä