Georgia on Susijengille vaikea haaste
Suomessa on riemuittu, että Georgia pudotti EM-koriksen neljännesvälieräottelussa Ranskan, minkä myötä Georgia kohtaa Susijengin keskiviikkona puolivälieräottelussa.
Georgia ei ehkä ole aiemmin menestynyt kansainvälisissä koristurnauksissa sen merkittävämmin, mutta joukkueessa on kuitenkin mukana kaksi NBA-pelaajaa, Sandro Mamukelashvili sekä Goga Bitadze. Lisäksi Georgian joukkueessa Tornike Shengelia, jolla on kokemusta NBA:sta.
– Georgia on kookas joukkue, joka haluaa hidastaa pelin tempon ja pelata kontrolloituja puolen kentän hyökkäyksiä, jossa he pääsevät käyttämään vahvuuksiaan eli yksilöidensä henkilökohtaisia taitoja ja hyökkäyslevypallopelaamista, arvioi Susijengin valmennusjohtoon kuuluva Teemu Rannikko Basket.fi:n mukaan.
Georgia voitti Suomen EM-karsinnoissa kahdesti viime vuonna. Georgialla ei ollut käytössä NBA-pelaajiaan. Suomelta puuttuivat Lauri Markkanen, Miro Little ja Miikka Muurinen.
– EM-karsintaottelut tekivät selvemmäksi ja selvemmäksi sen, miten Georgia tahtoo pelata. Samalla on muistettava, että emme ole pelanneet nimenomaan tätä joukkuetta vastaan. NBA-miehet Mamukelashvili ja Bitadze tuovat Georgian normijoukkueeseen aika ison lisän, toteaa Rannikko.
Georgia hävisi EM-kisojen alkusarjassa Italialle, Kreikalle ja Bosnialle. Ne onnistuivat ajamaan Georgian mukavuusalueeltaan pois.
– Meidän on saatava heidät pelaamaan nopeampaa koripalloa olemalla aktiivisia koko kentällä ja hakemalla levypallot talteen. Meidän on päästävä juoksemaan puolustuslevypalloista ja estettävä heidän hyökkäyslevypallopelinsä. Uskallus on keskiössä, sillä levypallokamppailussa vastassa on isoa ja fyysistä pelaajaa, ilmoittaa Rannikko.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- New York Knicks tekemässä kovan ratkaisun
- Awak Kuierilla ei riittänyt
- Virolaispelaaja varattiin NBA:han
- Miikka Muurisen NBA-tulevaisuus – näin asiantuntijat arvioivat
- Kesän toinen supertähtisiirto – läntinen konferenssi vahvistuu entisestään
- Miikka Muurisen poisjääntiin ei liity draamaa
- Eurooppa ei menestynyt NBA-draftissa
- Tältä näyttää suomalaisten NBA-joukkueet varaustilaisuuden jälkeen
- NBA Draft 2026: näissä varauksissa SuomiKoris osui nappiin
- Miikka Muurisesta pidettiin suut supussa
- Aikamoinen kiinnitys: NBA-supertähden yliopistokaveri Korisliigaan
- Miikka Muurisesta pidettiin suut supussa
- Tässä on Susijengin kokoonpano MM-karsintoihin
- Mittava analyysi: SuomiKoris laittoi varaustilaisuuden tähdet järjestykseen
- Tältä näyttää suomalaisten NBA-joukkueet varaustilaisuuden jälkeen
- Jättisiirto tapahtui: Giannis Antetokounmpo vaihtaa seuraa
- NBA Draft 2026: näissä varauksissa SuomiKoris osui nappiin
- Washington Wizards laittoi rahat tiskiin – hurja sopimus supertähdelle
- Susijengin päävalmentaja kertoi – Suomen otteluissa on näkynyt uusi ilmiö
- Kesän toinen supertähtisiirto – läntinen konferenssi vahvistuu entisestään